شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است.

شهرستان کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود که ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها جهت سفر به این منطقه می‌باشد.

مرکزیت این شهرستان شهر چلگرد در ۸۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده است، که بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به طوری که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلا در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست بوم عشایر بختیاری است. در ضمن ۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود،کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.

مردم کوهرنگ از نژاد اصیل ایرانی و از ایل بختیاری هستند. مردم این شهر با گویش بختیاری تکلم دارند.

انواع قالی و قالیچه دست باف ختیاری، چوغا بافی، وریس بافی، خورجین بافی، و بافت سیاه چادر از صنایع دستی این شهرستان به حساب می‌آیند.

سوغات: گیاهان و سبزیجات مانند: کرفس، تره، چویل، بن سرخ و ...
عسل کوهرنگ و انواع لبنیات (کشک و قارا) و انواع داروهای گیاهی از سوغات این شهرستان می‌باشند.

جاذبه گردشگری ، تاریخی و مذهبی شهرستان عبارتند از : پیست اسکی کوهرنگ در چلگرد، آبشار تونل اول کوهرنگ ، دشت لاله‌های واژگون در روستای بنواستکی ، روستای شگفت انگیز سرآقاسید ، امامزاده شاه عبدالعظیم در بیرگان ، اسکی تابستانه زردکوه بختیاری ، چشمه گلکوشکک شیرهای سنگی روستای گلکوشکک ، چشمه سرداب روستای غلام آباد ، امامزاده شاهزاده ابراهیم در روستای گردو علیا ، پل خداآفرین در بازفت ، حاشیه رودخانه زاینده رود در تنگ گزی ، آثار سنگی و بردگوری ها ، چشمه دیمه در روستای دیمه ، چشمه دزداران در روستای صمصامی ، غار یخی چما در روستای شیخ علی خان ، آبشار شیخ علی خان در روستای شیخ علی خان و...

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : 0383362
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۳۵،۹۱۵ نفر