بِن، مرکز شهرستان بن، یکی از شهرهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری در ایران است. فاصله بن تا شهرکرد، مرکز استان، ۲۵ کیلومتر است. این شهر زادگاه «میرزا حبیب اصفهانی» نخستین گردآورنده دستور زبان فارسی، روشنفکر، شاعر و مترجم ایرانی (۹۳–۱۸۳۵ میلادی) می‌باشد. شهر بن به دلیل مجاورت با آبگیر زیبای گرداب، رودخانه و سد زاینده‌رود از مراکز مهم توریستی استان و ایران است.

از مهمترین رویدادهای تاریخی شهر بِن که توسط تاریخ نگارانی همچون لارنس لاکهارت، کروسینسکی و پطروشفسکی ذکر شده است، می‌توان به مقاومت و تسلیم ناپذیری مردم بِن در حوادث مربوط به اشغال ایران توسط افغان‌ها اشاره کرد که برخی آثار آن همچون کتیبه و قلعه محمود افغان و قنات‌های ویران شده در اطراف شهر بجای مانده است.

مردم شهر بن مانند قسمت کمی از بخش چهار محال از استان چهار محال و بختیاری به زبان ترکی تکلم می‌کنند. برخلاف مردم شهرها و روستاهای مجاور که لهجه ترکی شان بیشتر به لهجه ترکی قشقایی شباهت دارد.

در این شهر اشتغال در صنعت، باغداری و دامپروری رواج دارد. اراضی و باغات دشت بن که یکی از بزرگترین دشتهای استان چهارمحال و بختیاری است از طریق بیش از ۱۵۰ رشته قنات و ۷۰ حلقه چاه نیمه عمیق و عمیق مشروب می‌شود. همچنیم کارخانه گازکربنیک بن یکی از نقاط مهم گازکربنیک ایران می‌باشد.

میرزا حبیب اصفهانی یا میرزا حبیب دستان بنی از سرشناسان این دیار است. میرزا حبیب بنی (اصفهانی) را پیشگام تدوین دستور زبان امروزی برای زبان فارسی دانسته‌اند. او نخستین کسی است که کلمه «دستور» را با عنوان کتابی دربارهٔ قواعد زبان فارسی به‌کار برده و این قواعد را از عربی جدا و آنها را از دایره تقلید از صرف و نحو عربی بیرون برده‌است. براساس اطلاعات موجود، او نخستین کسی بوده که اجزای کلام را در زبان فارسی بررسی و طبقه‌بندی کرده‌است، هرچند که خود را مبتکر این طبقه‌بندی نمی‌داند. میرزا عبدالعظیم خان قریب از الگوی او پیروی کرده‌است.

جاذبه های گردشگری تاریخی و مذهبی عبارتند از : مجتمع تفریحی گرداب بِن: تالاب بن که به گرداب مشهور است از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌باشد، آلاچیق‌های زیبا در حاشیه تالاب و امکانات قایق سواری، پارک بازی جهت کودکان و مناظر دیدنی و دارا بودن اب گوارای چشمه دامنه کوه مجاور تالاب و نزدیکی به شهر بن مسافران انبوهی را از سراسر ایران برای استفاده از این مواهب زیبا به این منطقه جذب می‌نماید.

تندیس یادبود میرزا حبیب دستان بنی، پل قدیمی حاج الله یار با قدمت حدود ۴۰۰ سال، پل قدیمی حاج مهدی با قدمت حدود ۳۰۰ سال، حمام تاریخی معروف به گؤنی (Guney)حامام (حمام رو به آفتاب)، ساحل دریاچهٔ سد زاینده رود، حاشیه رودخانه زاینده رود در منطقه باباپیر احمد، پیست اسکی روستای بارده، حاشیه رودخانه زاینده رود در اطراف روستای آزادگان،منطقه ییلاقی روستای شیخ شبان (امامزاده سید بهاءالدین محمد)، منطقه ییلاقی امامزاده سید محمد روستای بارده، کوه افغان بن و بقایای باقیمانده از حمله افغان‌ها، باغات درازدره بن، قلعه محمد حسن خان بختیاری در بارده . 

نمایش بیشتر
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود 70000 نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • همسایگان : شهر بن از شمال به سد زاینده رود، از جنوب به کوه جنگی، از غرب به کوه افغان و از شرق به کوه شیراز محدود می‌شود.