زاینده رود به عنوان بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران از کوه های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و در نهایت پس طی کردن حدود ۳۰۰ کیلومتر مسیر و گذر از قلب شهر اصفهان به تالاب گاوخونی در منطقه کویری شرق این شهر می رسد.

تورهای رفتینگ در زاینده رود در شهر سامان از معروفترین تورهای رفتینگ ایران است.

تورهایی رفتینگی که بر روی رودخانه زاینده رود اجرا می شود معمولا به دو تور اصلی تقسیم شده اند:
۱- تور روستای سوادجان تا پل زمانخان:
مسافت این تور 17 کیلومتر آبی میباشد که از روستای سوادجان آغاز شده و تا پل زمانخان ادامه دارد که شامل 4 الی 5 ساعت قایقرانی روی آب میباشد هم چنین شامل دو توقف بین مسیر بمنظور صرف پذیرایی بین راهی و سکوی پرش است،این مسیر دارای سه قسمت خروشان میباشد:اولین قسمت امواج امام زاده بابا پیر احمد،دومین قسمت امواج قبل از پل زمانخان و سومین و مهمترین قسمت آن عبور از زیر پل زمانخان میباشد که در طی روزهایی که حجم آب کم باشد صورت میگیرد. در پایان این تور به اعضای تور ناهار نیز داده می شود.
۲- تور امام زاده بابا پیر احمد:
این تور شامل 7 کیلومتر آبی به مدت 1.5 تا 2 ساعت است که از امواج امامزاده بابا پیراحمد شروع شده و تا پل زمانخان ادامه میابد که شامل همه امواج خروشان توربالا نیز هست.

لازم به ذکر است رفتینگ در رودخانه زایند رود نسبت به رفتینگ در رودخانه ارمند کمی آرام تر است و مسافت رفتینگ در زاینده رود کمی خانوادگی تر است. البته این به معنای نبود موج های خروشان و سکوهای پرش در زاینده رود نیست.
مزیتی که رفتینگ در رودخانه زاینده رود نسبت به ارمند دارد، نزدیکی این رودخانه به مرکز شهر است. برای رفتینگ در رود ارمند باید حدود 2 ساعت از مرکز شهر فاصله بگیرید.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری
  • دانستنی های مفید

  • نکات : * در تورهای رفتینگ سواری معمولا احتمال افتادن مسافران داخل آب یا پرت شدن و چپ کردن قایق هست. پس حتما از جلیقه نجات استفاده کنید.

    * در رودخانه زاینده رود درختان زیادی روی آب خوابیده اند و احتمال رفتن قایق زیر درخت زیاد است. در صورت رفتن زیر درخت باید همه کف قایق بخوابند تا شاخه های درخت از روی سرشان رد شود و به هیچ عنوان نباید شاخه ها را با دست یا پارو بگیرید زیرا احتمال بخورد به صورت عقبی وجود دارد.