• یک شاهزاده و چهار پیغمبر

یک شاهزاده و چهار پیغمبر

نوشتن نظر


شاهزاده حسین ، فرزند دو ساله امام رضا (ع) بود که گفته می شود در خلال سفر تاریخی ایشان از مرو به خراسان در قزوین از دنیا رفت و در همین شهر دفن شد . قزوینی ها نیز به خاطر ارادت زیادی که به خاندان اهل بیت پیامبر (ص) داشتند ، مزار او را به یک زیارتگاه بزرگ تبدیل کردند . بنای اصلی امامزاده از آثار دوره صفویه و بسیار نفیس و چشمگیر و در دوره های بعد نیز ملحقاتی به آن افزوده شده است . همچنین سر در این امامزاده یکی از نماد های شهر قزوین به شمار می رفت . برای دیدن و زیارت بقعه شاهزاده حسین ، باید به خیابان  جمهوری اسلامی ، محله خندقبار بروید.

از دیگر امامزاده های مدفون در قزوین ، امامزاده اسماعیل ، پسر امام جعفر صادق (ع) است  که ساختمان فعلی آن در دوره قاجار بنا شده  ودر خیابان شهید انصاری قرار دارد .

همچنین باید از بقعه پیغمبریه یاد کرد که مدفن چهار تن از پیامبران به نام های ((سلام )) ، ((سلوم))،((سهولی)) و ((االقیا)) است. این مکان همچنین مدفن امامزاده صالح بن حسن (ع) نیز است . درکنار بقعه مدرسه ای همنام آن قرار دارد که معاصر شاه عباس دوم است . این بنا در ضلع جنوب غربی باغ چهلستون و در خیابان پیغمبریه واقع شده و ساختمان آن عاری از از ظرافت های هنری و معماری نیست . در دوران صفویه همچنین ، آرامگاهی برای آمنه خاتون ، دختر امام جعفر صادق (ع) ساخته اند که اکنون یکی از زیارتگاه های مهم شهر است . برای دیدن این بقعه باید به خیابان امام خمینی ، خیابان ملک آباد بروید.

نمایش بیشتر