• مسجد جامع قزوین
  • مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین

  (Jameh Mosque of Qazvin)   
  قزوین، خیابان سپه (شهدا)

نوشتن نظر


جامع قزوین آتشکده ای که مسجد شد

کارشناس بناهای تاریخی میراث فرهنگی قزوین گفت: ‌مسجد جامع در سال 192 هجری- قمری در قزوین ساخته شده و جزء قدیمی‌ترین آثار تاریخی قزوین محسوب می‌شود.

مسجد جامع قزوین یا مسجد جامع عتیق از بزرگ‌ترین مساجد ایران و کهن‌ترین مساجد جامع ایران است، که بنای نخست آن برروی آتشکده‌ای از دوران ساسانیان ساخته شده است.وقتی به مسجدی در ایران لقب عتیق می دهند یعنی اینکه عمرش از هزار سال بیشتر است !

با ورود اسلام به قزوین آتشکده دوران ساسانی به مسجد تبدیل شد (آتشکده دربخش ایوان جنوبی بوده است)، این بنا به فرمان هارون الرشید، خلیفه عباسی در سال ۱۹۲ هجری قمری از بغداد به خراسان می رفت هنگام عبور از قزوین دستور داد که این مسجد را بسازند با مساحت 4 هزار مترمربع با آجر ساخته شده است که قبل از حمله مغول دارای 7 درب بوده است.در کاوش های پایه های یک آتشکده در زیر گنبد  ، مسجد جامع کشف شد که نشان می داد این محل در دوره ساسانیان محل عبادت زرتشتیان بوده است .

به هر روی این مسجد که آن را جامع عتیق قزوین هم  می نامند ، کلکسیونی از معماری دوره های مختلف تاریخی را به نمایش می گذارد . مثلا گنبد خانه مسجد از آثار دوره سلجوقی است و ایوان جلوی آن معروف به ایوان مقصوره را در زمان شاه عباس دوم صفوی ساخته اند .

ایوان شمالی مسجد و دو منار آن نیز یادگاری است از دوران شاه طهماسب صفوی بنا کرده اند .  حدود یک سال پیش ،  در شبستان غربی این مسجد تاریخی افتتاح کرد. در این موزه انواع سفالینه‌ها، سنگ نگاره‌ها، ارسی، کاشی و انواع گچبری‌ها در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است

در ضمن در مجاورت مسجد جامع ، قدیمی ترین آب انبار شهر جای گرفته که 350 سال از عمرش می گذرد .

شماره ثبت در فهرست آثار ملی: ۱۲۱


نمایش بیشتر