• بازار قزوین
  • بازار قزوین

بازار قزوین

نوشتن نظر


بازار قزوین ؛ میزبان بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران

بازار قزوین به طور قطع یکی از دیدنی ترین آثار تاریخی این شهر است . حتی اگر اهل خرید هم نیستید حتما سری به آنجا بزنید .

از آنجا که قزوین همواره در منطقه اتصال دو شاهراه شرقی – غربی و جنوبی- شمالی ایران و در مسیر جاده ابریشم قرار داشته ، بازار آن از گذشته های دور رونق داشته اما بازار فعلی مربوط به دوره صفویه و پس از آن است و بیشتر بناها ی فعلی اش در دوره قاجار ساخته شده اند . این بخش ها عبارتند از سرای سعدالسلطنه ، سرای وزیر ، سرای حاج رضا ، سرای رضوی(سرای شاه ) ، تیمچه های روباز و سرپوشیده و راسته قصریه.

در این میان ، جالب ترین بخش بازار کاروانسرای سعدالسلطنه است که لقب بزرگ ترین مجموعه کاروانسرای درون شهری ایران را یدک می کشد و از آثار دوره ناصرالدین شاه قاجار است. همین طور باید از بازار وزیری یاد کرد که سرای سعد السلطنه درون آن واقع شده است . این دو ، در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته اند و هنوز از نظر تجاری رونق پیدا نکرده اند.  در نتیجه تنها چند کافی شاپ و چایخانه درون شان بر پا شده و البته در برخی مواقع نیز نمایشگاه های موقتی درون شان بر پا می شود .

با این حال به خاطر زیبایی معماری ونفاست هنری سرای سعدالسلطنه و بازار وزیری توصیه می کنیم دیدن شان را از دست ندهید . مجموعه بازار در خیابان امام خمینی قرار دارد. اگر به بازار رفتید ، در مجاورت آن دیدن مسجد النبی (ص) را هم از دست ندهید ، خصوصا که این مسجد یکی از مساجد بازار تلقی می شود. کتیبه مسجد نشان می دهد که در دوره صفویه به عقب می برد .


نمایش بیشتر