از جاذبه های بی بدیل این شهرستان می توان آبشار کمر دوغ را نام برد که از جمله مهمترین جاذبه طبیعی و گردشگری شهرستان کهگیلویه به شمار می رود.

آبشار دل انگیز و فرح بخش کمردوغ که شبیه گیسوان پری دریایی در آغوش باد و لابه لای صدای پای آب و ساز باران از ارتفاع  40 متری بر شانه های کوه ، دلربایی می نماید در فاصله 85 کیلومتری از شمال شرقی دهدشت و 15 کیلومتری شمال شرقی شهر قلعه رئیسی قرار دارد و در عین گمنامی، یکی از بلندترین آبشارهای ایران زمین است.

این آبشار هفتمین آبشار مرتفع کشور است و به واسطه ارتفاع و رقص آب در آغوش باد ریزش این آبشار سفید رنگ و دوغ مانند است و به همین واسطه آن را آبشار کمر دوغ می نامند.

این آبشار دیدنی که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرضه دارد پس از عبور از جاده های پرپیچ و خم زیبا و درختان و جنگل های رویایی بلوط پس از عبور از روستای کمر دوغ نمایان می شود.

از ویژگی های منحصربفرد این آبشار، نمکی بودن آب این چشمه است، زیرا در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد به ندرت چشمه ای نمکی یافت می شود.

بر صخره های تنگه پایین دست و آبراهه در طول زمان حوضچه ها و قندیلهای نمکی و بلورینی شکل گرفته است که مجموعه این زیبایی ها بی بدیل در نگار خانه طبیعت سبب شده گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را از نقاط مختلف کشور به خود جذب نماید.

وجود روستایی با همین نام در دل کوه های سر به فلک کشیده زاگرس زیبایی آن را با طبیعت تقسیم کرده و رقص ماهی در روستا بر زیبایی های این منطقه افزدوه است.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه گردشگری
جاذبه مذهبی