• باغ چشمه بلقیس
  • باغ چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقیس

  (Fountain Belgheys)   

نوشتن نظر


چشمه بلقیس چرام باغی است که در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام در مسیر جاده چرام-گچساران واقع شده است، این چشمه یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد است.

این باغ مساحتی در حدود ۵۵۴۰۲ متر مربع دارد و شامل فضاهایی چون یک برج استوانه ای به ارتفاع ۱۵ متر و قطر ۷ متر در ضلع شمال غربی باغ، چشمه های متعدد، حوضچه های اب و در قسمت شرقی آن صخره‎ای بزرگ به ارتفاع ۲۰ متر که محل ابشار باغ و استخر مرکزی به شعاع ۱۰ متر و عمق ۱/۵ متر بصورت دایره که دارای سه ورودی و یک خروجی و باغی بزرگ از انواع درختان و گیاهان زینتی و تعدادی آلاچیق در بخش شمالی باغ است.

باغ در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی احداث شده‌است. باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی دوم توسط اسکند خان و جان محمد خان چرامی طراحی و ایجاد گردیده که یادآور باغهای زیبای دوره اسلامی است.

تاریخچه نام گذاری این باغ به نام چشمه بلقیس به گفته محمد چرامی از بنیان گذاران بنای فعلی باغ به زمانی که باغ به شکل امروزی احداث گردید برمیگردد، زمانی که ساخت بنای کنونی باغ به پایان رسید به جهت اینکه بلقیس در اساطیر ایرانی نماد زیبایی بود برای این باغ نام بلقیس انتخاب شد که بعدا به نام چشمه بلقیس معروف شد.

در وسط باغ گودالی وجود داشت که حین حفاری و ساخت استخر مرکزی در ان گودال بقایای استخر قدیمی پیدا شد که مربوط به معماری قدیمی ان میباشد. کار احداث باغ کنونی در سال 1336 پایان یافت.

این باغ توسط فوران آب چشمه‌های اصلی و چندین چشمهٔ فرعی آبیاری می‌شود که آب آنها در نهرهای کوچک و بزرگ در باغ جریان می‎یابد. آب مازاد این چشمه‌ها از راه جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی باغ قرار دارد هدایت می‎شود. آب خروجی استخر به رودخانه فشیان می‌ریزد.

در سال ۱۳۹۳ مجددا باغ نوسازی شد که حین این نوسازی ابشار مصنوعی و پل های شیشه ای، نوسازی استخر مرکزی و همچنین سکوهای مخصوص اسکان خانواده در داخل باغ و در کنار باغ آلاچیق هایی برای اسکان شبانه روزی مسافران ایجاد گردید.

نمایش بیشتر