• عمارت ذولفقاری
  • عمارت ذولفقاری

عمارت ذولفقاری

  (Zolfaqari House)   

نوشتن نظر


خانه ذوالفقاری یا عمارت ذوالفقاری مربوط به دوره قاجاراست و در زنجان، خیابان طالقانی واقع شده است.

این بنا در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان به نام موسوم به محله "دالان آلتی"در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع قرار دارد. این بنا ساختمان مسکونی و اداری حکمران زنجان بوده و از مجموعه بناهای اندرونی و بیرونی و بخشهای مختلفی تشکیل یافته بود. از این مجموعه در حال حاضر فقط عمارت بیرونی باقی مانده که به نام "عمارت محمود خان ذوالفقاری" معروف است. بنا به روایاتی این خانه توسط سردار اسعدالدوله (پدر محمود خان) دراواخر حکومت قاجار بنا گردیده و پس از وی محمودخان در آن اقامت داشته است. در گذشته این بخش از شهر زنجان محله­اعیان‌نشین بوده و مجموعه بناهایی در سبک و الگویی همسان همچون خانه وزیری، خانه خدیوی، عمارت دارایی و... در این محل ساخته شده بود.

در سال 1379 میراث فرهنگی استان زنجان تصمیم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاری گرفت و در این راستا بنای مذکور در چندین مرحله مرمت و باز سازی گردید. با انتقال مجموعه آثار بدست آمده از معدن نمک چهر آباد در سال 1386 موزه موقت مومیایی­ها در این مکان بوجود آمد و در سال 1388 اولین موزه باستانشناسی استان زنجان در عمارت ذوالفقاری افتتاح گردید.

ساخت آن در دوران پهلوی و متعلق به خانواده ذولفقاری بوده است که از خانواده­های سرشناس و صاحب منصب شهر بوده­اند. این بنا در دو طبقه و با مساحت 1176 متر مربع ساخته شده و سبک معماری آن متاثر از معماری غربی و در نظر داشتن معماری ایرانی بوده است. تزئینات آن شامل کاربرد سنگ، فلز، گچ، کاشی و آجر است. این بنا در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است و از سال 1388 به عنوان موزه باگشایی شده است. بخش مردان نمکی از مهمترین بخش­های این موزه به شمار می­رود. در این قسمت مجموعه آثار به دست آمده از معدن نمک چهرآباد نگهداری می­شود.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر