• مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان

  (Jameh Mosque of Zanjan)   
  زنجان ، خیابان امام خمینی - سبزه میدان

نوشتن نظر


مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا که مرید آیت‌الله سید محمد مجتهد سردانی بود ساخته شد تا مرکز تدریس، اقامه نماز و مراجعات مردمی این مجتهد زنجانی باشد. خاندان حسینی زنجانی از آن زمان تا کنون تولیت مسجد را به عهده دارند. این مسجد که در قلب بافت قدیمی شهر و در مکان مناسبی از نظر دسترسی قرار گرفته‌است، از سمت باختر با بازار قیصریه، از سمت خاور با کوچه مسجد سید و از سوی شمال با خیابان امام خمینی و سبزه میدان درارتباط است. این مسجد در دوره زندگانی بانی آن به نام‌های مسجد دارا، مسجد سید، مسجد سلطانی و مسجد جمعه نیز خوانده می‌شده‌است. این مجموعه تاریخی که در شمار بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد و مدارس دینی زنجان است، یکی از بناهای ارزشمند ساخته شده بر اساس طرح مساجد چهار ایوانی می‌باشد. ایوان‌های چهارگانه‌ای که در چهار ضلع مسجد به شکل قرینه قرار گرفته‌اند، بیش تر از هر چیزی در صحن مسجد، خودنمایی می‌کند. صحن این مسجد مانند سایر مساجد چهار ایوانی، به شکل مربع مستطیل است و ۴۸ متر طول و ۳۶ متر عرض دارد.

در سطوح ایوان‌های شمالی و جنوبی تزییناتی مانند خط بنایی، کاشی معقلی و نگاره‌های گیاهی با تکنیک کاشی هفت رنگ، به سبک هنری دوره قاجار و بیش تر با استفاده از رنگ‌های سیاه و زرد به چشم می‌خورد.

گنبد این مسجد که از نوع دو جداره بوده و با کاشی‌های فیروزه‌ای پوشانده شده، از گنبدهایی است. سوره مبارکه الدهر با خط ثلث بر روی این گنبد نقش بسته و بر زیبایی آن افزوده‌است. در نوک بنای گنبد، علامتی از برنز به شکل گوی وجود دارد.

کتابخانه حسینی در طبقه فوقانی این مسجد قرار دارد.

گرچه شکوه و زیبایی این مسجد و مدرسه تاریخی به حدی است که بازدید از آن به تنهایی رضایت شما را جلب کند، اما با این حال اگر به دیار 3000 ساله زنجان سفر می‌کنید، حیف است به دیگر مساجد و بناهای تاریخی آن که هر یک در نوع خود خاص و دارای ویژگی خاص معماری و ارزش‌های فرهنگی و هنری است، سری نزنید.

از دیگر مساجد تاریخی این شهر می‌توان به مسجد میرزایی اشاره کرد که در مجموعه بازار پایین قرار گرفته و قدیمی‌ترین بنای مذهبی پابرجای شهر زنجان است. این بنا، احتمالا در اواخر دوره صفویه تا اوایل دوره قاجار ساخته شده است. بقعه امامزاده سید ابراهیم، حسینیه اعظم زنجان (در جنوب شهر زنجان و با قدمت حدود یک قرن) بازار قدیمی زنجان به عنوان یکی از طویل‌ترین بازارهای ایران و بنای تاریخی رختشوی خانه نیز که اکنون موزه مردم‌شناسی شده است، از دیگر آثار و بناهای تاریخی شهر زنجان به شمار می‌رود.

نمایش بیشتر