یکی از شهرهای جنوب خاوری استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندراقیانوسی این کشور می‌باشد که در کرانهٔ دریای عمان و اقیانوس هندقرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه‌گذاری فراوانی در آن صورت می‌گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه‌آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌المللی. این بندر یکی از مهمترین چهارراه‌های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.

چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌شود. چابهار مرکز شهرستان چابهاراست که در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران در کنار آب‌های گرم اقیانوس هندقرار دارد.

همجواری منطقهٔ آزاد چابهار با دریا، نزدیکی به مدار رأس‌السرطان و قرار گرفتن درمسیر بادهای موسمی شبه قاره هند و جبهه‌های استوایی موجب گردیده‌است که دارای آب هوایی گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی باشد. این منطقه گرمترین نقطه کشور در زمستان وخنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است.

به طور کلی آب و هوای چابهار دارای کمترین تغییرات در فصول چهارگانه سال است و درجه رطوبت تنها در دو ماه از سال (اردیبهشت و خرداد) بالا می‌رود. برای مثال، هوای شهر چابهار در تابستان از تهران خنک‌تر است.

دیدینهای طبیعی

خلیج چابهار با جلوه‌های طلوع و غروب خورشید در دریا.

بندر چابهار دارای دو اسکله بزرگ به نام‌های اسکله شهید کلانتری و اسکله شهید بهشتی  با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۵ تا ۱۰۰ هزار تن است.

تالاب لیپاردر ۱۵ کیلومتری شهر چابهار بعد ا‎ز روستای رمین در مسیر جاده‌ای ساحلی گواتر و در تنگه‌ای صخره‌های مشرف به دره‌ای سبز قرار دارد.

رودخانه باهوکلات در ۹۰ کیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر دریای عمان سرازیر می‌شود.

کوه‌های بدبوم یا مریخی نیز یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خلیج گواتر کشیده شده‌اند و از پدیده‌های ژئومورفولوژی این ناحیه هستند.

در ناحیه ساحلی خلیج گواتر به ویژه در خور باهو و در نزدیکی محلی که رودخانه باهو کلات به دریای عمان می‌ریزد، جنگلی از گونه حرا پدیدار می‌گردد.

انجیر معابد (لور لول)، و به زبان محلی‌ها کرگ، درخت بزرگی است که در نوار ساحلی چابهار می‌روید.

...

آثار تاریخی

قلعه تیس (قلعه پرتغالی‌ها)

قلعه پیروز گت

قلعه بلوچ گت

قلعه انوشیروان سنگان

قلعه باتل

گورستان قدیمی دشتیاری

گورستان تپه نهادی

غارهای بان مسیتی

مقبره سید غلام‌رسول

...

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : 054
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۷۱٬۰۷۰ نفر
مکانهای مشابه
  • اطلاعات تکمیلی

  • بهترین زمان سفر :

    همانطور که از نام این شهر مشخص است، آب و هوای آن چابهار (چهار بهار) است و به اصطلاح در همه طول سال آب و هوایی بهاری دارد. ولی اواسط پاییز تا اواسط بهار بیشتر برای سفر به این شهر توصیه می شود.