دهستان تمین که از مناطق هدف گردشگری استان محسوب می‌شود به سبب ویژگی‌های خاص منطقه ای و طبیعت دست نخورده آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است .این روستا در فاصله 135کیلومتری زاهدان و در غربی‌ترین قسمت شهر میرجاوه از شمال به منطقه لادیز و از جنوب به کوه آتشفشانی نیمه فعال تفتان متصل و به دلیل شیب زیادی که دارد به صورت پلکانی احداث شده و زیبایی خاصی دارد.آبی که از چشمه تمین جاری می‌شود سرچشمه بسیاری از رودهایی است که پس از سیراب کردن کلیه آبادی‌های دهستان تمین و بخش هایی از دهستان هم جوار (لادیز) از مرز ایران خارج شده و به ریگ زارهای کشور پاکستان می‌ریزد.روستای تمین مرکز دهستان تمین واقع در شهرستان زاهدان در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه یکی از آبادی‌های بسیار زیباست که در قسمت شمالی قله زیبای تفتان قرار دارد.این روستا به سه قسمت تقسیم شده است که عبارتند از تمین بالا، تمین مرکزی و تمین پایین که این محله‌ها در فاصله حدود 300 متری از همدیگر قرار دارند.وجود آب و هوای مطلوب و خاک آتشفشانی حاصلخیز سبب شده تعداد67 آبادی با جمعیتی بیش از 8 هزار نفر در دره‌های زیبای اطراف تمین زندگی کنند.روستایی که حدود ۷۵ کیلومتر تا گرمای سوزان کویر «ریگ ملک» فاصله دارد به گونه ای است که در اغلب فصول سال هوای آن معتدل و دلپذیر است.
همجواری با کوه تفتان و وجود چشمه‌های...مشاهده کامل متن جاری، سبب حاصل خیزی و رشد انواع درخت‌ها و میوه‌ها در منطقه تمین شده است.
آب جاری که از کوه تفتان سرچشمه می‌گیرد سبب سرسبز شدن و زیبایی تمین در چهار فصل سال شده است.منطقه تمین در هر فصل سال زیبایی خاص خود را دارد و برای اغلب شهروندان زاهدانی، تمین بهترین مکان برای گذران تعطیلات آخر هفته است. زیبایی تمین تنها به بهار و تابستان خلاصه نمی‌شود بلکه هوای پائیزی دلچسب آن سبب شده که بسیاری از ساکنان زاهدان از طبیعت زیبا و بکر این منطقه در سایر فصول سال غیر بهار لذت ببرند.تمین دهستانی بزرگ در دامنه کوه آتشفشان تفتان با روستاهای متعددی از جمله "روپس"، "جش سیاه جنگل"، "تمیز" و ... است.وجود قله تفتان در جنوب این دهستان سبب بوجود آمدن تعداد بسیار زیادی چشمه و قنات در این منطقه شده که در فصول سرد سال تعداد آنها از شمارش خارج است.
وجود این چشمه‌ها و قنات‌ها و حرکت آب آنها از میان دره‌های سر سبز و باغات میوه، محیط‌های بسیار زیبایی را خلق کرده و یکی از بهترین چشمه‌های منطقه، «چشمه آب معدنی حضرت موسی» است که بر اساس اعتقاد بومیان این منطقه، علت نامگذاری این چشمه فرود آمدن عصای حضرت موسی در این نقطه است.
این چشمه در روستای تمین بالا واقع شده و به عنوان بزرگترین منبع تامین آب روستای تمین محسوب می‌شود، قرار گیری این چشمه در بین انبوه درختان و بوته‌های وحشی باعث شده تا در طول سال تعداد زیادی از طبیعت دوستان، لحظاتی را به دور از زندگی شهری و دغدغه در آن جا سپری کنند.
معماری صخره ای تمین با مساحتی بالغ بر 4 هزار متر مربع در نوع خود در سطح کشور کم نظیر بوده و طبق اسناد باستان شناسی، قدمت این گونه سازه‌های معماری به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی باز می‌گردد.

معماری صخره ای تمین در چهار قسمت در دل کوه کنده شده است و سقف این اتاق‌ها به شکل گنبدی و هر یک از آنها دارای ستون و فضاهای الحاقی است که از لحاظ معماری مانند معماری‌های صخره ای «میمند کرمان» و «کندوان» است.

قبرستان تاریخی تمین، چله خانه، حفره‌های تافونی صخره‌های تمین بالا، قلعه نیمروز روپس سفلی، درخت کهنسال گردتوت با عمر چند صد ساله، محیط‌های روستایی و عشایری، قنات تمیز، غار کاپک و سیل بندهای سروگه و چشمه‌های گزنداز را دیگر آثار و جاذبه‌های گردشگری دهستان تمین می‌باشد.

به هر حال همه این آثار تمدنی با قدمت تاریخی و آب و هوای خوش، از روستای تمین در دامنه تفتان، بهشت جذابی برای گردشگران در تمام فصول سال ساخته است .

نمایش بیشتر