• سریزد
  • سریزد
  • سریزد

سریزد

  (Saryazd)   

نوشتن نظر


سریزد یکی از روستاهای استان یزد و شهرستان مهریزاست که قدمتی چند هزار ساله دارد و در زمان‌های دور دروازه یزد در سریزد بوده و ابتدای یزد، سریزد بوده که به آن شهر فرافر می‌گویند.

سریزد در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. قلعه سریزد و چندین آب انبار و کاروانسرا و رصد خانه درحال احداث و... از آثار معماری قدیمی و توریستی این روستا به شمار می‌رود.

عمده محصول کشاورزی این روستا انار است که به خارج از کشور صادر می‌شود.

اولین مجتمع پرورش آهوی کویری استان یزد در سریزد درسال ۱۳۸۸شروع بکار نموده‌است که جنبه جذب توریست و کمک به حفظ و تکثیر این گونه درحال انقراض حیات وحش می‌باشد.

از مهم ترین محصولات زراعى و باغدارى مى توان به گندم، جو، صیفى جات، انار، انجیر، توت و پسته اشاره کرد.

جاذبه هاى گردشگرى

1- جاذبه هاى فرهنگى:
فرهنگ، آیین، آداب و رسوم و نحوه زندگى در هر شهر و روستاهاى کشورمان با دیگرى متفاوت است. نحوه زندگى و معیشت در روستاى سریزد، نحوه برگزارى مراسم با شکوه مذهبى در حسینیه ها، نوع و روش طبخ خوراک، داستان و افسانه هاى محلى و آداب و رسومى چون سادگى و قناعت مردم کویرى، بى پیرایه بودن، دوستى و مهربانى و... از مهم ترین ویژگى ها و جاذبه هاى فرهنگى - اجتماعى این روستا مى باشد ولى مراسم جوش دوره، شبیه سازى و نخل بردارى در روز عاشوراى حسینى جلوه اى خاص به آن مى بخشد. روستاى سریزد به دلیل خوش رویى، میهمان نوازى و مهربانى مردمش در منطقه به روستاى دوستى معروف شده است.

2- جاذبه هاى معمارى و تاریخى:
اقلیم گرم و خشک در شهرهاى کویرى ایران موجب پدید آمدن گونه هاى مختلف معمارى مسکونى با الگوهاى متنوع شده است. بافت روستاى سریزد از نظر معمارى پیرو و تابع آب و هواى حاکم بر منطقه است. کوچه هاى باریک و پیچ در پیچ و خانه ها داراى دیوارهاى قطور و بلند هستند. آب انبار، پایاب، و بادگیرها در سیماى روستا و اتاق هاى سه درى، پنج درى، فرم رخبام، بیرونى، اندرونى و حوضخانه در معمارى مسکونى و خانه ها، نشان از معمارى هوشمندانه کویرى در روستاى سریزد دارد.

ابنیه و مجموعه هاى با ارزش معمارى روستاى سریزد را مى توان به چند دسته فوق تقسیم کرد.

* مجموعه هاى مذهبى: منظور از مجموعه هاى مذهبى حسینیه، تکیه و مساجد است. این اماکن به جز کارکرد مذهبى بخصوص در ایام محرم، در اغلب مواقع محلى براى جمع شدن و مشورت روستاییان جهت تصمیم گیرى هاى مهم است.

* مجموعه خانه هاى تاریخى:
همان طور که گفته شد، روستاى سریزد از نظر تاریخى داراى قدمت بسیار زیادى است و در گذشته به صورت ارباب- رعیتى اداره مى شده که در شکل گیرى معمارى خانه ها بى تأثیر نبوده است. بیش از نیمى از واحد هاى مسکونى روستا تاریخى است ولى نزدیک به ۲۵ خانه تاریخى داراى ارزش هاى معمارى و فرهنگى است. در بیشتر خانه هاى قدیمى و متروکه روستاى سریزد نشانه حیات و زندگى وجود دارد. اغلب این خانه ها داراى حیاط هاى جداگانه با ارائه و تزئینات زیبا و با شکوه هستند و بادگیر، حوضخانه و انواع اُرسى (پنجره هاى مشبک رنگى) در بیشتر آنها دیده مى شود.

* مجموعه کاروانى:
طبق مطالعات و پژوهش هاى صورت گرفته در حوزه راه هاى منطقه و با توجه به مطالب عنوان شده در سفرنامه ها، مى توان گفت روستاى سریزد یکى از ایستگاه هاى با اهمیت کاروانى در مسیر رى - کرمان بوده است. این راه باستانى از محله پایین در شمال روستا مى گذشته و اکنون نزدیک به ۳ کیلومتر به سمت جنوب غربى تغییر مسیر داده است. در این مجموعه منحصر به فرد چاپارخانه، آب انبار، مسجد جامع، حسینیه و ۲کاروانسرا وجود دارد. البته تا چند سال پیش یک پایاب نیز در کنار کاروانسراى شاه عباسى وجود داشته که اکنون به دلیل خیابان کشى، زیر زمین مدفون شده است.

* قلعه سریزد:
این بنا یکى از عظیم ترین و زیباترین قلعه هاى دفاعى در کویر مرکزى ایران است. به گفته صاحبنظران، هسته اولیه این قلعه مربوط به دوران ساسانى است و در دوره صفویه در ۳ طبقه مرمت و بازسازى شده است. عناصر تدافعى مانند دروازه، خندق، حصار و دیوارهاى تو در تو، برج هاى مراقبتى و تیرکش در آن به خوبى مشاهده مى شود. اتاق جهت اسکان موقت، انبار هاى آذوقه و محل نگهدارى دام از مهم ترین فضاهاى موجود در قلعه سریزد است. در ورودى قلعه بر روى خندق پل متحرکى نصب شده بوده که هنگام شب، به کمک طناب و قرقره بلند مى شده و در پشت دروازه قرار مى گرفته است. این قلعه با توجه به سابقه تاریخى، فضاهاى متنوع و بافت پیرامونش مکان مناسبى براى ساختن فیلم هاى تاریخى است.

نمایش بیشتر
مکانهای پیشنهادی
جاذبه تاریخی
اقامتگاه های بوم گردی
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    * در بسیاری از شب ها درون قلعه سریزد برنامه رصد آسمان برقرار می باشد.

    * در ایام پربازدید در محوطه کویری سریزد برنامه های تفریحی از قبیل شترسواری و موتورچهارچرخ برقرار می باشد.