آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام، همراه با دو بارگاه شریف حضرت امامزاده حمزه علیه السّلام و امامزاده طاهر علیه السّلام در شهرری، از قرن سوّم تاکنون، به عنوان یکی از مشهورترین اماکن زیارتی و سیاحتی ایران مورد توجّه و عنایت دوست داران اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام بوده است.

نسبت حضرت عبدالعظیم با چهار واسطه به امام حسن مجتبی می رسد. (عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن علی بن حسن بن علی بن ابی طالب)

درباره فضیلت زیارت ایشان روایات بسیاری وجود دارد که در مهمترین این روایات ذکر شده است که ثواب زیارت ایشان با ثواب زیارت امام حسین (ع) برابری می کند و همچنین در روایات آمده است که هر کس قبر عبدالعظیم را زیارت کند، بر خدا لازم می شود که که او را داخل بهشت کند.

یکی از معروفترین صحن های این آستان، صحن باغ توتی می باشد که از قدیمی ترین صحن ها بوده و افراد زیادی در آن دفن هستند.

معرفی دو امامزاده دیگر مدفون در آستان حضرت عبدالعظیم:

حضرت امامزاده حمزه بن امام موسی کاظم علیه السّلام

پدر بزرگوار امام زاده حمزه علیه السّلام، امام موسی کاظم علیه السّلام، هفتمین امام شیعیان است. مادر امامزاده حمزه علیه السّلام بنا بر قول مؤلف کتاب منتخب التواریخ، امّ احمد بود که بنابراین حضرت امامزاده حمزه علیه السّلام برادر حضرت احمد بن موسی علیه السّلام ملقّب به شاه چراغ و محمّد عابد علیه السّلام می باشد. 

دقیقاً نمی توان معلوم کرد که از چه زمانی برای مرقد مطهّر امامزاده حمزه علیه السّلام، گنبد و حرم و ضریح بنیان نموده اند  ولی مسلم این است که حضرت عبد العظیم علیه السّلام در زمان اقامت خود در شهرری، روزها به زیارت قبری که فعلاً در مقابل قبر اوست می آمد و می فرمود: «هذا قبر رجل من ولد موسی بن جعفر علیه السّلام؛ این قبر مردی از فرزندان امام موسی بن جعفر علیه السّلام است.»

امامزاده طاهر علیه السّلام

از امامزادگان دیگری که در قسمت شمال شرقی صحن حضرت عبد العظیم حسنی علیه السّلام مدفونند و بقعه و بارگاه مرتبی نیز دارند، امامزاده طاهر علیه السّلام می باشد.
نسب شریف امامزاده طاهر علیه السّلام با هشت واسطه به امام زین العابدین علیه السّلام می رسد که بدین کیفیت می باشد : طاهر بن محمّد بن محمّد بن حسن بن حسین بن عیسی بن یحیی بن حسین بن زید بن امام زین العابدین علیه السّلام.

نمایش بیشتر
  • امکانات

  • جای پارک  رستوران  فروشگاه 
مکانهای پیشنهادی
فودت کورت
رستوران
رستوران فرنگی
کافی شاپ
جاذبه تفریحی
موزه
جاذبه تاریخی
جاذبه طبیعت گردی
جاذبه گردشگری
مجتمع تجاری
هتل ها
هتل های آپارتمانی
رستوران ها
مراکز خرید
جگرکی
فست فودی
آب میوه و بستنی
شهرها
آش و حلیمی
نان و کبابی
بازار
  • دانستنی های مفید

  • نکات :