کُردکوی شهری در غرب استان گلستان، در شمال ایران است. و در ۲۹ کیلومتری گرگان واقع است.

کردکوی در مجاورت تمیشه باستان قرار دارد که در افسانه‌های شاهنامه بنای آن را به فریدون پسر آبتین نسبت داده‌اندنادر شاه افشار پس از شکست توپال عثمان پاشاو گرفتن بغداد،در هنگام گذر از اورامانات، از شهر پاوه طایفه‌های کیانی و از شهر زور عراق طایفه عاقلی( عقیلی) که نام کوهی در اطراف دربند خان عراق است را به دلیل اینکه تیراندازان ماهر و باروت سازان توانایی بودند ، برای تجهیز سپاه خود و دفع ترکمن‌ها، که به مازندران و استرآبادحمله می‌کردند،به این ناحیه کوچ داد که این طوایف در محلی نزدیکی استرآباد که امروزه کردکوی نامیده می‌شود، ساکن شدند.طایفه الوند کیا از همدان و بخش‌هایی از کرمانشاه که در حاشیه الوند و رشته کوه زاگرس قرار دارد و طایفه‌های منوچهری و کردرستمی از اورامانات و طایفه صباغیان از کرمانشاه توسط نادر شاه به کردمحله کوچ داده شدند. در زمان قاجار، برخی از طوایف کرد عراق هم که برای مقابله با افغان‌ها توسط نادرشاه به کاشان و اصفهان کوچانیده شده بودند، به کردمحله مهاجرت کردند.

این سرزمین تا ۱۹ تیر ۱۳۱۹ به کردمحله مشهور بوده که در این روز نام کردمحله به کردکوی تغییر داده شد. نزدیک به چند سده از کوچ کردهای اورامانات به این ناحیه می‌گذرد و این سرزمین امروزه دچار دگرگونیهای گسترده در حوزه فرهنگ، زبان و جمعیت شده است. به گونه‌ای که دیگر نه کسی به کردی سخن می‌گوید و نه جمعیت آن یکدست و بکر باقی مانده است. در دوره‌های گوناگون، به ویژه اواخر قاجار، این ناحیه، به دلیل آب و هوا و خاک مناسبی که برای کشاورزی داشت، مهاجران بسیاری را از نواحی گوناگون کشور، به ویژه سیستان، خراسان و شهر‌هایی از مازندران پذیرفته است که در دگرگونی فرهنگ و زبان مردم آن بی تاثیر نبوده است.

امروزه زبان گفتاری مردم کردکوی، زبان مازندرانی است با این حال اکثر مردم کردکوی فارسی نیز می‌دانند.

جاذبه‌های مذهبی کردکوی: امامزاده طاهر و ابراهیم در روستای النگ، زیارتگاه معصوم زاده سبز پوش در حدود بالاجاده، امامزاده مجید در شهر کردکوی، امامزاده روشن آباد، امامزاده چهارکوه،امامزاده محمد در محله ی بالابلوک.

جاذبه‌های طبیعی کردکوی: منطقه حفاظت شده جهان نما، دهکده ییلاقی درازنو، روستای ییلاقی یزدان محله، پارک جنگلی کردکوی، آبشار دوآب (دِاُو)، آبشار هفت طبقه.

تپه شاهده: مربوط به هزاره اول است و در شهرستان کردکوی، روستای اسلام آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : 017
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۳۸،۲۴۶ نفر