• روستای خرانق
  • روستای خرانق
  • روستای خرانق

روستای خرانق

نوشتن نظر


روستای خرانق در فاصله ۸۵ کیلومتری یزد واقع شده است و دارای دو بخش کهنه و نو است . بخش قدیمی تر روستا یکی از بزرگترین مجموعه های خشتی ایران است که تا چند دهه پیش مردم در آن سکونت داشتند و امروز متروکه شده و رو به ویرانی می رود. روستای خرانق را در تاریخ «خورانق» یعنی زادگاه خورشید می‌گفته‌اند و قدمت آن به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد. آنقدر که گفته می‌شود خرانق حتی قدیمی‌تر از شهر یزد بوده است.

آنچه بیش از همه در روستای خرائق را ارزشمند ساخته آثار تاریخی روستا است که شامل:

منارجنبان،قلعه،کاروانسرا،مشهدک،باباخادم،پل آبراه،شترگلو،قریه ی شمس آباد،حمام ،آسیاب ،مسجد بیت المقدس ،مسجد جامع،حسینیه و... می شود.قدمت قلعه و برج و باروی آن،زمان ساسانیان یعنی 4000سال پیش ذکر شده است و وسعت آن 1 هکتار می باشد.یکی از عجایب قلعه کوچه های پیچ در پیچ و هولناک آن است که برای غافلگیر کردن دزدان و راهزنان مورد استفاده قرار می گرفته که یکی از این کوچه ها به کوچه ی گرگ معروف است.

پل آبراه قدیمی ترین پل انتقال آب در استان یزد در این روستا واقع شده است . این پل به سبک ساسانی و رومی ساخته شده و طول آن 40 متر و ارتفاعش حدودا 6 متر است .

امام رضا(ع) در مسیر سفر از مدینه به مرو ، در برخی از مناطق توقف داشتند که به قدمگاه شهرت دارد . این قدمگاهها در مسیری که امروزه مسیر ولایت نام دارد ، واقع شده و یکی از این قدمگاهها در روستای خرانق است . قدمگاه ومحل اقامت امام رضا(ع) حین سفر از مدینه تا مرو در روستای خرانق ، مشهدک نام دارد . بنای باباخادم را نیز به نقلی محل دفن خادم امام رضا(ع) خوانده اند .

نمایش بیشتر