• آرامگاه خالدنبی (ع)
  • آرامگاه خالدنبی (ع)
  • آرامگاه خالدنبی (ع)
  • آرامگاه خالدنبی (ع)

آرامگاه خالدنبی (ع)

  (Halat Nebi Gubri)   

نوشتن نظر


مجموعه زیارتی و سیاحتی زیارتگاه خالدبن سنان (ع) در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۶۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله و ۶کیلومتری روستای گچی سو و بر فراز قله کوه «گوگجه داغ» واقع شده است.

قله کوه گوگجه داغ یکی از رشته کوههای جرجان می باشد که در بین مردم و اهالی منطقه به قله« قدرت» یا ««تانگری داغ » نیز معروف است و ۷۲۰متر از سطح دریا ارتفاع داردرشته کوه گوگجه داغ از شرق به کوههای بابا شملک مراوه تپه و از شمال و غرب به هزار دره و از جنوب به دره پنچ شیر پیوسته است.

خالد نبی یکی از پیغمبران عرب بعد از حضرت عیسی و قبل از ظهور اسلام بود، که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان و اهل سنت، ایشان را «خالت نبی» می‌گویند. محدثان و مورخان اهل سنت بسیاری در بیان فضائل و جایگاه ایشان، به نگارش مطلب پرداخته اند که این خود موجب توجه بیشتر مردم منطقه به این مکان شده است.

به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال ۵۳۰میلادی بر نبوت رسیده و مردم زمان خود را به شریعت «اسماعیل ذبیح الله» دعوت می‌کند. او در سرزمین عدن که در یمن می‌باشد، می زیسته‌است. و از قبیله «بنی عبس بغیض» می‌باشد. از آنجایکه ایشان در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب  بوده و وظیفه اش ایجاب می‌کرد که بعنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش پرستش خداوند یگانه کند و در آن زمان در ایران، خسرو انوشیروان پادشاهی می‌کرد.

از قدیم یکی از چهار زیارتگاه مهم اقوام کوچ نشین ترکمن ها در سال های قبل بوده و امروزه نیز روستاییان و شهرنشینان ترکمن بسیار محترم است و کوچ نشینان کرد نیز امروزه آنرا بسیار احترام دارند و زیارت می کنند در این مکان که مکان زیارتی است یکی خالد نبی ودر کنار آن چوپان عطا و قبر پدر زن خالدنبی هر سه به فاصله بسیار نزدیک در روی سه بلندی قرار دارد این کوههای قسمت انتهایی کوههای کپه داغ محسوب می شوند که در قسمت شمال آن سونقی داغ یا کوه انتهایی قرار دارد.

ترکمن های گذشته که کوچ نشین بوده اند چهار زیارتگاه مهم در ترکمن صحرا داشته اند که هر ساله به هنگام به زیارت آنجا می رفتند و هنوز هم می روند:

١. امام زاده یحیی بن زید معروف به قرنقی امام (امام تاریک ) به علت اینکه در گذشته در اصلی این زیارتگاه در زمین فرو رفته بود .و فضای تاریک داشت که این درب در داخل ساختمان جدید این زیارتگاه قرار دارد .

٢. آق امام (امام سفید )بر روی تپه بلند قزلجه در کنار آزادشهر برادر یحیی بن زید 

٣. خالدنبی 

۴. زیارتگاه دانشمند ملا علی که هنوز هم مورد توجه است هر چند مجاور یا نگهبان امام زاده یحیی بن زید و آق امام به مرور تغییر کرده و امروز زیر نظر سازمان اوقاف و برادران شیعه قرار گرفته است امام زیارتگاه خالدنبی و دانشمند ملا علی اینچه برون بیشتر مورد توجه ترکمن ها می باشند .

لازم به ذکر است که این منطقه جز مناطق توریستی کشوری و جهانی به شمار می آید که همه سال گردشگران و زائران بسیاری از آن دیدن می‌کنند.

زیارتگاه خالدنبی در اواخر زمستان و بهار در زیباترین حالت خود قرار دارد گویی بهشتی کوچک است.

برای سفر و زیارت مرقد خالدنبی (ع) از چند مسیر می توانیم به مقصد برسیم: مسیر شماره یک: کلاله، روستا های تمر قره قوزی، یلی بدراق، اقچی، گچی سو، زیارتگاه خالدنبی (ع).

مسیر شماره دو: گنبد، روستاهای آق آباد، حاجی قوشان، تمر قره قوزی، یلی بدراق، اقچی، گچی سو،زیارتگاه خالدنبی (ع).

مسیر شماره سه: گنبد، جاده شمالی به طرف مراوه تپه،روستای داده الوم،جاده فرعی شن ریزی عشایری امین دالق معروف به چوپانچق به طرف سوملی،زیارتگاهخالدنبی (ع).

مسیر شماره چهار: مراوه تپه،جاده غربی به طرف گنبد، روستای کرند،جاده فرعی خاکی، زیازتگاه خالدنبی (ع).

نمایش بیشتر