استان گُلِستان از استان‌های شمالی ایران است. مرکز این استان گرگان است.

در بین استان‌های مازندران، سمنان و خراسان شمالی قرار دارد. گلستان با کشور ترکمنستان نیز همجوار و دارای ۳۴۸ کیلومتر مرز خاکی و ۹۰ کیلومتر مرز آبی با این کشور است.

پیشینه تاریخی این سرزمین به ۷ هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای (فرنگ) بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی بر می‌گردد.این سرزمین تاریخی تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استر آباد خوانده می شد. پژوهش‌های تازه نشان داده‌است که منطقهٔ گرگان از ۶ هزار سال پیش تمدن پیش از آریایی‌ها را در خود جای داده بوده‌است؛ کهن‌ترین آثار دورهٔ نوسنگی ایران از غار کمربند و غار هیتو در نزدیکی بهشهر پیدا شده‌است. این آثار از آشنایی مردمان آن زمان به سفالگری، هنر بافتن، اهلی کردن جانورانی مانند بز کوهی و ساخت ابزارهای سنگی صیقلی حکایت دارد.

ایلات مختلف فصل تابستان در ارتفاعات استان خراسان شمالی و فصل زمستان در دشت های استان گلستان سکنی می گزینند و به دام‍پروری مشغول هستند .

شهرستان به نام‌های آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندر ترکمن، کوموش دپه، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی‌آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپهو مینودشت و دارای ۲۶ شهر و ۲۷ بخش و ۶۰ دهستان می‌باشد.

اهل تشیع را تمامی گروه‌های فارسی زبان، ترک (آذری و قزلباش) و سیستانی ها تشکیل می دهند و اهل تسنن را تمام گروه‌های ترکمن، قزاق و بلوچ تشکیل می‌دهند. مسیحیان، بهاییان و صوفیان گنابادی از اقلیت‌های کوچک مذهبی استان هستند.

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر اقتصاد استان گلستان گردشگری است. این استان با داشتن مناطق وشهرستانهای زیبا هرساله توریست‌های داخلی وخارجی زیادی را به خود جذب می‌کند. جاجیم، صنایع دستی، ابریشم بافی رامیان، ماهی، خاویار، پنبه، حلوا آماج (مخصوص گرگان)، نان شیرینی، زنجبیلی، نون عیدی (کلمبو)، قُطاب، پشت زیک (کنجدی) بابتو (مخصوص گرگان)، مارمرده (مخصوص گرگان)، پادرازی)، قالی، قالیچه، پشتی ترکمنی، عرق کشمش، حلوا گردویی (مخصوص کردکوی و بندر گز)، نان بهارهٔ تورشو چُرَگ و نان کاک (مخصوص رامیان) و نان شیرمال (مخصوص آزادشهر) می‌توانند رهاورد سفر مسافران به این استان باشند.

برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان به شرح زیر است:

پارک ملی گلستان

امام زاده آق امام

آرامگاه مختومقلی فراغی

برج گنبد قابوس بلند ترین برج آجری جهان

پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی تنگه چهل چای

آبشار لوه

آبشار تمام خزه‌ای کبودوال

مسجد جامع گرگان

پارک شبنم نوده خاندوز

امامزاده محسن کریم آباد

تپه هزارپیچ

چشمه گل رامیان


نمایش بیشتر
  • دانستنی های مفید

  • نکات :

    شیوه های سفر به گرگان متونع است ؛ از جمله سفر با هواپیما یا قطار و اتوبوس ، اما اگر دغدغه زمانی ندارید سفر با ماشین شخصی را به شما پیشنهاد می کنیم تا بتوانید از دیدنی ها وشهرهایی که در طول راه است از نزدیک دیدن کنید . اگر از سمت تهران بخواهید مسیر خود را آغاز کنید دو راه اصلی وجود دارد جاده هراز یا جاده فیروزکوه که تفاوت های عمده این دو جاده این است که جاده هراز پر پیچ وخم تر والبته قدری زیباتراست .از سوی دیگر ؛ انتهای جاده هراز به شهر آمل و سپس بابل می رسد و شما این مسیر تا قائم شهر و ساری به سمت استان گلستان ادامه خواهید داد.اگر هم از جاده فیروزکوه قصد سفر به استان گلستان را دارید ، پس از گذر شهرهای دماوند و فیروزکوه و البته روستای ورسک که پل ورسک در میانه دو کوه این روستا کشیده شده - به شهر های پل سفید ، شیر گاه ، دو آب و سپس قائم شهر خواهید رسید و از آنجا به ساری و در نهایت به سمت استان گلستان . بنابراین اگر از این جاده بروید مسیر نیز قدری کوتاه تر خواهد شد . البته را دیگری برای رفتن به گرگان وجود دارد که از راه پاکدشت ورامین و جاده سمنان و شاهرود و در ورود به جاده جنگل توسکستان گرگان است. پس از پیموندن این جاده جنگلی بسیار زیبا والبته کوتاه وارد جاده گرگان گنبد می شوید . از اینجا باید به سمت گرگان حرکت کنید که چیزی حدود 10 دقیقه با گرگان فاصله دارد. این جاده را جز در مواردی که دو جاده فیروز کوه وهراز ترافیک شدیدی دارند والبته شما هم عجله دارید ، به شما پیشنهاد نمی کنیم ؛ زیرا به نسبت طولانی تر از دو راه دیگر است.