سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.گویش مردم این شهر لری می‌باشد.

مناطق تفریحی تپه قلات کوه گل کوه دنا چشمه میشی، چشمه سه(چشمه سیاه)،بن رود که منطقه ای بسیار زیباست، تنگرا که یکی از زیباترین مناطق می باشد،اشکفتوی،چشمه زنگویی،آبشار بریدون،لهوس،دریاچه نمک کوه گل{کاشف:میرشکار علی کرم صیادی دهنو}،دریاچه کوه گل {برم سبز یا به زبان محلی سیسخت برم سوز}منطقه برف کرمو، قله قلم، باغات انگور و سیب و گردو دشتک آبشار دره ناری بن رود و روستای کوخدان کریک تنگ کلنجه، کوه گل، تنگ حراء، توفال، آبشار بلیو، قله دنا، مورگل، قزل قله وگردنه بیژن{به زبان محلی می شودبیزند||| تقریبا وسط کوه قاش مستان است}گردنه بز کش {تقریبا وسط کوه حوض دال است }روستای دهنو آبشار نول چشمه میشی چشمه سردآب {سردو} تپه اسپیدو....از مناطق تفریحی سی سخت هستند.

باغات این شهر در دامان کوه دنایا قاش مستان بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس با ارتفاع 4450 مترواقع می‌باشند و منطقه‌ای گردشگری وزیبابه‌شمار می‌آیند. از جمله مناطق گردشگاهی این شهر می‌توان به کوه گل-چشمه میشی-دشتک-بن رود و بندان اشاره کرد. شهر سی سخت با مساحت تقریبی ۵/۲ کیلومتر مربع در دامنه قله حوض دال با ارتفلع ۴٬۴۰۹ متری واقع گردیده‌است .

برای مسافرت به این شهر می‌توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد.و یا از اصفهان-سمیرم-سی سخت به این شهر رسید (اصفهان - سمیرم اتوبان است) علت انتخاب این نام سی سخت بر این است که کیخسرو پادشاه کیانی ایران همراه با سردار خود بیژن{نام گردنه بیژن هم از نام این سردار گرفته شده است}و29تن از یاران خود در راه عبور از کوه قاش مستان بر اثر کولاک شدید جان خود را از دست دادندبه یادبودی از آن ها نام این منطقه را سی سخت گذاشتند{کیخسرو در طول مسیر از آنان جداشده بودنام سیسخت به یاد بیژن و29 یارش است}

شهر سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است. جاذبه‌های طبیعی == چشمه ها

چشمه میشی:بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر، زمینهای زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.

چشمه سرد:وواقع در منطقه کوه گل شهر سی سخت.

چشمه توف:مشرف بر شهر توریستی سی سخت. این چشمه در مسیر صعود به قلهٔ دنا قرار دارد. این چشمه در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک می‌باشد.

چشمه تاگی:دارای آبی خنک و گوارا که عطش کوهنوردان را بر طرف می‌کند.. از آب این چشمه برای آبیاری باغات انگور و سیب و گردوی منطقهٔ کلنجه استفاده می‌شود.

کوه های مهم: قاش مستان" مسیر صعود:از گردنه بیژن شروع می شود و تا مورگل ادامه دارد {ارتفاع:4450متر}| حوض دال"مسیر صعود:از گردنه بز کش {کنار دو جان پناه}تا نوک قله {ارتفاع:4409متر}| قلم کوه"مسیرصعود:هم از روستای دهنو {گردنه چال سور} وهم از کنار در یاچه کوه گل{برم سوز} می توان به قله صعود کرد{ارتفاع3850 متر}


نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : ۰۷۴
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود 7200 نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • مساحت : ۵٫۲ کیلومتر مربع
مکانهای پیشنهادی
هتل ها
  • اطلاعات تکمیلی

  • بهترین زمان سفر :

    * کهگیلویه و بویراحمد به طور کلی استانی چهار فصل محسوب می‌شود که به دو بخش   گرمسیر و سردسیر تقسیم شده است. یاسوج و سی سخت در منطقه‌ی سردسیر قرار   دارند. در طول بهار و به خصوص از ماه اردیبهشت که می‌توان آن را زیباترین  ماه سال  در این منطقه نامید، تا اواخر تابستان و نیمه‌ی اول مهرماه، هوای  این دو  شهر مطلوب و گرم است. رطوبت هوا کم و به جز اواسط روز ماه‌های  تابستان، به  ندرت با گرمایی آزار دهنده روبرو می‌شویم. البته در محیط‌های  داخلی شرایط  فرق می‌کند و حتما نیاز به سیستم‌های خنک کننده خواهید داشت. بقیه‌ی ماه‌های سال به خصوص اول دی تا اواسط اسفند با هوایی سرد و حتی بسیار سرد روبرو هستیم، به همین دلیل جز برای استفاده از پیست اسکی، سفر  به  این دو شهر پیشنهاد نمی‌شود.