• دشه
  • دشه

دشه

  (Desheh)   

نوشتن نظر


دشه روستایی است در شمال غربی استان کرمانشاه ایران.

روستای دشه در شهرستان پاوه قرار دارد و با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد.

آب آشامیدنی آن از چشمه «سه‌رتاویران» تامین می‌شود. تعدادی از اهالی دامدار وعدهای بسیار کم باغدار می‌باشندو گروهی نیز در شغلهای دولتی شاغل وبقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می‌دهند مانند سقزچینی گردو شکنی توت فروشی پرورش مقطعی دام (چوب داری) جمعیت آن بالغ بر1800 نفر در تابستان 1386 برآورد شده است. روستای دشه دارای مردمی با فرهنگ و از لحاظ علمی دارای افراد با سواد است که می‌توان به دانشجویان در حال تحصیل توجه کردکه در سال 86نزدیک به 45 نفر قبولی بود.

اماعلت نام گذاری این روستا، نام این روستارا می توان ازریشهٔ آن یعنی دژکه به معنی قلعه است برگرفت زیرادراین روستا، قلعه هایی وجودداردکه شایدمهمترین آنها، قلعهٔ پاسگاه واقع درخاور(شرق) روستا باشد که در بالای ان قلعه یک فرورفتگی که شبیه به حوض است وجود دارد که قدمت تاریخی دارد. قله‌ی "به‌روژ" قله ای در مرتفع‌ترین منطقه روستا است که بر روستا اشراف دارد که می توان انرا به سه قسمت تقسیم کرد که در یک قسمت به روستا و در قسمت دیگر به منطقه "کرند" و در قسمت دیگر به "ده‌ره‌تفی" که یکی از جاهای دیدنی روستاست و در انجا نیز چشمه ای وجود دارد منتهی می شود.

و از دیدنی‌های دیگر روستا می توان به منطقه "هیلاوو" اشاره کرد که جدیداً به دلیل رفتن جاده به آنجا باعث جذب گردشگران متفاوت شده است، همچنین به دلیل وجود چشمه تا حدود 5 سال پیش بعضی از مردم روستا در فصل بهار وتابستان به آنجا کوچ می کردند ودر آنجا بدلیل وجود چراگاه‌های مناسب برای چرای دامهایشان دو فصل از سال را به سر می بردند. از جاهای زیبای دیگر روستا می توان به "ته‌په‌دول" اشاره کرد که در روبروی محل اسکان اهالی روستا، واقع شده است. واما از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانهٔ سنتی "هانه‌کوان" اشاره کرد. این مکان حاوی چشمه ایست که شاید در منطقه اورامانات یکه تاز باشد، این مکان هر ساله گردشگرهایی را جذب می کند.

همچنین آبشار دشه در دل باغ‌های گردو و انار روستای دشه خودنمایی می‌کند و آب این آبشار پس از عبور از رودخانه پاوه وارد رودخانه بزرگ سیروان می‌شود.

از مکان های زیارتی روستا می توان به آرامگاه شیخ حبیب الله نقشبندی و شیخ شهاب اشاره کرد.

نمایش بیشتر