پاوه(به کردی: pawah) یکی از شهرهای شمالی استان کرمانشاه می باشد . که در مجاورت مرز ایران-عراق (اقلیم کردستان) قرار دارد. به دلیل ساختار پلکانی، پاوه ملقب به شهر هزارماسوله است.

منطقه‌ای که پاوه در آن واقع است بسیار خوش آب و هوا است و در کنار کوهستان شاهو قرار گرفته‌است.

ساکنین این شهر کرد بوده و به گویش هورامی تکلم می‌کنند. (تعدادی از روستاهای پاوه به گویش سورانی تکلم می کنند)

پاوه در 112 کیلومتری راه کرمانشاه – پاوه قرار دارد. پاوه در ۵۶۶ کیلومتری تهران قرار گرفته است. شهر پاوه در کنار دره های سرسبز قد برافراشته و رود پاوه رود از جنوب شهر می‌گذرد. آب و هوای منطقه نسبتاً سرد و مایل به معتدل مرطوب است.

شهرستان پاوه و منطقه هورامان به دلیل داشتن جاذبه‌های فراوان طبیعی و تاریخی، قابلیت جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را داشته و از پتانسیل‌های خوبی در این زمینه برخوردار می‌باشد. از دیدنی‌های این منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کوه‌های سر به فلک کشیده شاهو با ارتفاع ۳۳۹۰متر و آتشگاه با ارتفاع۲۳۸۹ متر

غارهای دیدنی و وسیع، مانند غار قوری قلعه (بزرگ‌ترین غار آبی آسیا و جز شکیل‌ترین غارهای جهان) رودخانه بزرگ سیروان و دره‌های عمیق امتداد آب این رودخانه.

چشمه بزرگ آب معدنی بل «منصوب به یکی از خدایان آب بابلی ها» که محل خروج این آب جایی زیبا و دیدنی در روستای هجیج است.

آثار باستانی نظیر باقی‌مانده دومین آتشکدهٔ بزرگ ایران (کوه آتشگاه) در دوره پیامبر زردشت که ۷۵۰ سال قبل از اسلام فعال بوده است.

جاده کمربندی (درنیشه)که نمای پاوه را همچون بوم نقاشی به نمایش می‌کشد.

پارک زیبا و تفریحی کویمکال.

تفرجگاه بسیار زیبای (ویمیر) واقع در دامنه کوه شاهو.

منطقه گردشگری دالانی با طبیعتی زیبا و بکر واقع در بخش نودشه. سد زیبای داریان که بر روی رودخانه خروشان سروان بسته شده و مناظر بدیعی را ایجاد نموده است. آرمگاه سید عبیدالله برادر تنی علی بن موسی الرضا (ع)واقع در روستای هجیج. آرامگاه سلطان اسحاق واقع در روستای شیخان.

قلعه‌های پاسگه واقع در بین راه پاوه به دشه. بقایای این قلعه باستانی بر روی تپه‌ای در کنار جاده پاوه به دشه دیده می‌شود.

قلعه دژ یا (قه لا دزی) متعلق به دورة ساسانی است که بر بلندای شهر پاوه ساخته شده وبقایای آن موجود است.

مسجد جامع پاوه که بر بقایای آتشکده‌ای از دوران ساسانی ساخته شده است و بنای آن را به عبدالله بن عمر(ع) فرزند عمربن خطاب(ع) نسبت می‌دهند.

آتشگاه که ویرانه‌های آتشکده‌ای زرتشتی بر بالای کوه آتشگاه در جنوب شهر پاوه است. مقبره امامزاده سیدمحمود اصفهانی متعلق به دورة صفویه واقع در جاده سراب هولی.

نژاد ومذهب ، مردم شهرستان پاوه کرد مسلمان و پیرو مذهب اهل سنت (شافعی مذهب) می‌باشند.

نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : ۰۸۳
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود 23704 نفر
مکانهای پیشنهادی
رستوران