رفسنجان یکی از شهرهای مهم استان کرمان است. فاصله شهر رفسنجان تا کلانشهر کرمان (مرکز استان کرمان)۱۱۰ کیلومتر است. این شهر در مسیر محور کرمان یزد و کرمان شهربابک شیراز واقع شده است. رفسنجان از نواحی مهم دانشگاهی ایران است. مهم‌ترین اقلام صادرات ایران پسته است و این شهر بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته در جهان است. از دیگر ویژگی‌های این شهر وجود معدن مس سرچشمه‌است که بزرگترین معدن مس جهان می‌باشد.

شهر رفسنجان دارای آب و هوای نیمه کویری است. تابستان‌های نسبتاً گرم و زمستان‌های سردی دارد. البته در اطراف این شهر مناطق کوهستانی زیادی نیز وجود دارد.

شهر رفسنجان از شمال با زرند، از غرب با شهربابک، از جنوب غربی با سیرجان، از جنوب با بردسیرو از شرق به کرمان محدود می‌شود.

گردشگری

جاذبه های تاریخی آن از جمله می توان به قلعه‌ها، کوشکها، کاروانسراها، تیمچه‌ها، بازارها، برجها، عمارتها، آب انبارها، یخدانها، معبدها، امامزاده‌ها، تپه‌ها و محوطه‌های باستانی، آسیابها، حمامها، قیصریه رفسنجان، مراکز فرهنگی - مذهبی، کاروان سرای کبوتر خان رفسنجان، خانه حاج‌آقاعلی، بازار و آب انبار حاج‌آقاعلی، بادگیر معین، معبد آناهیتا در رفسنجان، غار طوطیان در منطقه نوق، قلعه جنت آباد نوق وهمچنین روستای گردشگری شغزاوچاه دریادرنوق رفسنجان اشاره کرد

جاذبه های طبیعی آن ، این شهر قدمتی دیرینه دارد و باغ‌های پسته آن مشهور است. بیشترین باغ‌های پسته این شهر در منطقه نوق قرار دارد. علاوه بر موارد فوق شرایط اقلیمی، معادن عظیم مس سرچشمه، بزرگترین جنگل مصنوعی جهان (باغات ۱۲۰ هزار هکتاری پسته) و ییلاقاتی چون سرچشمه داوران، دره در، راویز، چاه دریا، شغزای نوق(شرق زا)نیز از جاذبه‌های طبیعت این منطقه‌است.

مکانهای زیارتی و مذهبی

امام زاده رضا معروف به سید غریب در جنوب غربی رفسنجان و ابتدای جاده یزدقرار دارد. امامزاده بی بی گوهر در روستای داوران واقع در جاده زرند، امامزاده بی بی حیات در روستای خنامان واقع در جاده کرمان، امامزاده سید جلال الدین اشرف در روستای شمس‌آباد نوق و سید حسین دارابی در راویز قرار دارد. سرچشمه در ۵۰ کیلومتری و امامزاده ابراهیم درشهر بهرمان۶۵کیلومتری این شهرستان از شهرهای رفسنجان محسوب می‌گردد.

امامزاده عبدالله: از فرزندان موسی کاظم در روستای دره در بالا محل زیارت می‌باشد.

امامزاده شاهزاده علی اصغر

امامزاده بی بی صفیه: که این دو امامزاده در قسمت دره در پایین محل زیارت هستند.

امامزاده بی بی مریم

امامزاده بی بی زینب: این دو امامزاده هم که در محلی به نام گریسکان می‌باشند که این محل در بین جاده رفسنجان - دره در می‌باشد.

امامزاده عباس: کنار رودخانه گیودری، ۵۵ کیلومتری رفسنجان


نمایش بیشتر
  • اطلاعات عمومی

  • پیش شماره تلفن : ۰۳۴
  • اطلاعات مردم شناسی

  • جمعیت : حدود ۲۰۷۱۹۲ نفر
  • اطلاعات جغرافیایی

  • همسایگان : زرند - شهر بابک - سیرجان - بردسیرو - کرمان