• باگان
  • باگان
  • باگان
  • باگان

باگان

  (Bagan)   

نوشتن نظر


شهر باگان در ناحیه ماندالای از کشور میانمار قرار گرفته است. ماندالای یکی از 14 ناحیه (استان) کشور میانمار است که تقریبا در مرکز این کشور قرار گرفته است.

عامل اصلی شهرت شهر باگان معبدهای بسیار زیاد آن است که این شهر را به شهر هزار معبد شهره کرده است.

از قرن نهم تا سیزدهم میلادی، این شهر با مجموعه ای فراتر از 10 هزار معبد، بتکده و صومعه بودایی، پایتخت فرهنگی و اقتصادی امپراطوری پاگان بوده است. امپراطوری پاگان از سال 859 الی 1297 میلادی حکومت می کردند.
از آنجا که این شهر به لحاظ جغرافیایی بر روی یک گسل فعال قرار دارد، تنها از سال 1904 تا 1975 حدود 400 زمین لرزه در آن به ثبت رسیده است که موجب آسیب دیدن این معابد شده است.
در حال حاضر در حدود دو هزار معبد از این مجموعه باقی مانده است که مقصد گردشگران بسیاری در طول سال می باشد. به عقیده بیشتر توریست ها، تماشای طلوع و غروب آفتاب از این معابد از جذاب ترین مناظر موجود است که چهره زیبایی به شهر داده است.
بسیاری از معابد شهر باگان شبیه به هرم و درست به ابعاد اهرام ثلاثه مصر ساخته شده اند. با این تفاوت که اهرام ثلاثه به طور کلی یکرنگ بوده ولی این معابد در رنگ های مختلف درست شبیه به یک کیک چند طبقه عروسی به نظر می آیند. در میان معابد باستانی باگان، بوپایا پاگودا از همه قدیمی تر است و گفته می شود که این معبد در قرن سوم و به دست شاه امپراطوری پاگان ساخته شده است.
پاگودا نیز مشهورترین معبد شهر بوده و ارتفاعی در حدود 6 متر دارد. جالب ترین بخش آن سنگ بزرگی است که در بالاترین قسمت آن قرار گرفته و با روکشی نازک از طلا پوشیده شده است. طبق افسانه ها این سنگ به وسیله موی یک بودا به حالت تعادل نگه داشته شده و هیچ چیزی برای تثبیت آن به کار برده نشده است. تماشای غروب آفتاب در حالی که به نظر می رسد خورشید در پشت این صخره پنهان می شود، بسیار تماشایی بوده و یکی از پرطرفدارترین قسمت های بازدید برای ترویست هاست. از نکات جالب درباره سنگ بزرگ کنار این معبد، عدم خراب شدن آن در زلزله های متوالی این شهر است. این زلزله ها بسیاری از معبدها را خراب کردند اما این تکه سنگ همچنان سر جای خود ایستاده است.
معبد مشهور دیگر این شهر با نام آناندا شناخته می شود و در سال 1090 و به دستور شاه کیان زیتا ساخته شده است. این معبد شبیه به غار افسانه ای ناندامولا در رشته کوه های هیمالیا ساخته شده. گفته می شود این غارها به عابدانی تعلق داشت که بیشتر عمر خود را برای عبادت در آنجا گذراندند. ارتفاع معبد به 51 متر می رسد و مهم ترین بخش آن گنبدی از جنس طلاست که در سال 1990 و در جشن 900 سالگی آن ساخته و در بالای معبد نصب شد. همچنین 4 مجسمه بسیار بزرگ بودا هم در این معبد قرار گرفته که هر کدام به یک سو اشاره دارند.
اما دایامانگی بزرگ ترین معبد باگان است که در بین سال های 1167 تا 1170 ساخته شد. این معبد علاوه بر بزرگی، شامل عتیقه ها و تندیس های با ارزش و تنومندی است که در عصرهای مختلف به معبد اضافه شده اند. پس از پاگودا، این معبد یکی از مشهورترین و پربازدید کننده ترین معابد به حساب می آید.
یکی دیگر از مشهورترین معابد باگان معبد شوسانداواست که در سال 1057 و به دستور شاه آنواتا ساخته شد. در ساخت گنبد این معبد از موی بودای مشهور آن زمان استفاده شده است. در آن زمان آنها تصور می کردند که با این کار می توانند معبد را پاک نگه دارند و طبق عقایدی با این کار معبد را تقدیس می کردند. پنج تندیس از سر فیل نیز در 5 گوشه از این معبد قرار گرفته اند که با توجه به قدمت هزاران ساله شان ارزشی بسیار دارند.
معبد شوزیگون نیز معبد دیگری است که به خاطر تعداد عتیقه هایی که در آنجا قرار گرفته معروف شده است، تا حدی که این معبد با نام محفظه عتیقه ها هم شناخته می شود. شوزیگون به دستور شاه آنوارتا ساخته شده ولی نیمه کاره رها شد تا اینکه بالاخره در سال 1089 به دستور شاه کیان زیتا تکمیل شد. در این معبد تعداد بسیار زیادی از استخوان ها و موهای بوداهای عصرهای مختلف نگهداری می شوند.

نمایش بیشتر