• زیارتگاه و چشمه باباگرگر
  • زیارتگاه و چشمه باباگرگر
  • زیارتگاه و چشمه باباگرگر
  • زیارتگاه و چشمه باباگرگر

زیارتگاه و چشمه باباگرگر

نوشتن نظر


در مسیر روستاهای «دلبران» و «قصلان» "زیارتگاه بابا گرگر" منسوب به امامزاده سیدجلال الدین بن سید معزالدین دیده می شود که به گفته اهالی از نوادگان امام باقر (ع) است. این بقعه از دیدنی‌های شهرستان قروه و امامزاده‌ی معتبری است که در روستای باباگرگر (گورگور) واقع شده است.

بقعه باباگرگر ( با تلفظ تُرکی یعنی بابا ببین ببین ) که در این روستا واقع است، روی صخره سنگی حاصل از آب و گازهای معدنی ساخته شده است. در گذشته ورودی بنا به صورت دیوار چینی از خشت و قلوه بوده و پوشش چوبی داشته و اتاق مقبره دارای گنبد شلجمی بوده است.

در ساخت گنبد از سنگ های لاشه ای محلی روی پایه های خشتی و سنگی استفاده شده است. اما در بازسازی هایی که در سالهای اخیر صورت گرفته بنای ساختمان با استفاده از آجر و سیمان مرمت شده است. در پای بنا سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که بادی با سرعت زیاد و بوی تند گوگرد از آن خارج می شود.

تاریخ دقیق ساخت بقعه مشخص نیست، ولی به روایت عده ای، پیش از دوره قاجار توسط معماران محلی ساخته شده است. می گویند بنای اولیه آن به دوره صفویه بر می گردد. مقبره امامزاده از چند بخش تشکیل شده، اتاق اصلی و گنبدی شکل آن دربخش جنوبی و اتاق های دیگر در ضلع شرقی جای دارد .

در این محل چشمه های آهک ساز فراوان، برجستگی هایی را به وجود آورده که مشهورترین آن ها «اژدها» نام دارد. این پدیده حدود 300 متر طول، 5 متر ارتفاع و پهنایی بین 4 تا 7 متر دارد. در وسط سنگ اژدها شکاف طویلی وجود دارد. هر اندازه ارتفاع آن افزایش می یافته، پهنای شکاف به علت رسوب گذاری جدید، تنگ تر می شده است.

در شرق و شمال شرقی اژدها چند برجستگی در جهات مختلف، اما کوچکتر از آن وجود دارد که محل شکاف خروج آب هنوز در وسط آن به چشم می‌خورد. این برجستگی‌های کوچکتر را دست‌های اژدها می‌نامند. در چندین نقطه آب از شکاف زمین بیرون می‌آید و حفره‌های خروج گاز آن نیز فعال است. طعم آب آن شور و تلخ و گویا برای امراض سوداوی و جلدی مفید است.

چشمه‌ آب معدنی بابا گرگر در کنار این امامزاده در 8کیلومتری‌ شمال‌ شرقی‌ شهرسریش آباد، در روستای‌ باباگرگر، در فاصله چند صد متری این مدفن چشمه‌ای‌ جوشان‌ همیشه‌ می‌خروشد که‌ به‌ آن‌ "دنگز" می‌گویند.

آب‌ این‌ چشمه‌ که از دل زمین می جوشد،‌ در استخری‌ عمیق‌ و مدور به‌ محیط‌ 200 متر جمع‌ می‌شود و منظره جالبی ایجاد می کند. این‌ آب به‌ علت‌ وجود املاح‌ معدنی‌ به‌ ویژه‌ گوگرد رنگ‌ آن‌ مایل‌ به‌ سرخ‌ است‌ و در بعضی‌ مواقع‌ به‌ رنگ‌ زرد مایل‌ به‌ نارنجی لیمویی‌ در می‌آیدּ

مجموعه امامزاده باباگرگر و چشمه های آهکی پیرامون آن سال 1382 تحت شماره 3486 در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر