نکاتی درباره هواپیماها که شاید ندانید !

نکاتی درباره هواپیماها که شاید ندانید !

۱۳۹۸/۰۱/۲۱   -   ۲ سال قبل
نکاتی درباره هواپیماها که شاید ندانید !

خیلی ها شاید تجربه سوار شدن هواپیما رو داشته باشند ولی کمتر افرادی هستند که به برخی نکات ریز هواپیماها توجه کرده باشند. با ویکی سفر در این مقاله همراه باشید تا با برخی نکات جالب هواپیماها آشنا شوید.


مثلث‌ کوچک بالای برخی از پنجره‌هاپنجره‌های هواپیما تنها برای تماشای مناظر زیبا نیستند؛ بلکه یکی از بخش‌های مهم هواپیما هستند و در ایمنی آن نیز نقش مهمی دارند. در بالای چهار پنجره هواپیما یک مثلث کوچک مشکی قرار دارد که در هنگام بروز مشکل در هواپیما، راهنمای خوبی برای خدمه پرواز است. اگر خدمه پرواز احساس کنند که مشکلی در بال هواپیما و قسمت‌های متحرک آن یا حتی موتور به وجود آمده است، از پنجره هواپیما به بیرون نگاه کنند و پنجره‌هایی که مثلث‌های کوچک در بالای آن‌ها قرار دارد، بهترین دید را به آن‌ها می‌دهد.


وجود سوراخ کوچک در پنجره هواپیما

قاعدتا نباید در پنجره هواپیما سوراخی وجود داشته باشد، البته در مورد این سوراخ قضیه کاملا فرق می‌کند؛ زیرا وجود آن برای تامین امنیت مسافران و هواپیما اهمیت زیادی دارد و عدم وجود آن می‌تواند مشکلات فاجعه‌باری برای مسافران ایجاد کند. پنجره هواپیما از سه لایه درونی، میانی و بیرونی تشکیل شده است و سوراخی از آن صحبت می‌کنیم. تنها در لایه میانی قرار گرفته است.

زمانی که هواپیما در ارتفاع بالای پرواز می‌کند؛ فشار هوای اطراف آن به شدت کاهش می‌کند؛ اما فشار هوا در داخل هواپیما بسیار بالا است و همین موضوع باعث می‌شود فشار زیادی به پنجره‌ها وارد شود؛ اما سوراخ موجود در لایه دوم و همچنین در لایه سوم، این فشار را از بین می‌برد. در مورد لایه درونی پنجره هم باید بگوییم که این لایه تنها برای محافظت از لایه میانی و لایه بیرونی است.


وجود یک اتاق‌ خواب مخفی

شاید تصور کنید که هیچ جای خوابی در هواپیما وجود ندارد؛ اما جالب است بدانید که اکثر هواپیماها برای پروازهای طولانی‌مدت طراحی شده‌اند و طبیعتا باید دارای مکانی برای خواب یا استراحت کوتاه خدمه پرواز داشته باشند؛ همه هواپیماها یک اتاق خواب مخفی دارند که معمولا در جلوی هواپیما قرار دارد و خدمه می‌توانند برای خواب، مطالعه یا حتی فرار از دست مسافران عصبی از آن استفاده کنند.


قلاب‌های زرد کوچک روی بال هواپیما

این قلاب کوچک که روی بال بسیاری از هواپیما دیده می‌شود، نیز ممکن است باعث کنجکاوی شما شده باشد. این قلاب برای زمانی نصب شده است که هواپیما در آب فرود اضطراری داشته یا سقوط کرده است. در چنین مواقعی ممکن است مسافران از هواپیما خارج شوند و خود را به بال آن برسانند. در چنین شرایطی می‌توانید با گرفتن یک طناب که سر دیگر آن را بین لولای در و قلاب‌های روی بال گیر انداخته‌اید، مانع لیز خوردن خود و افتادن در آب شوید.


استفاده از چند ماده شیمیایی برای تولید اکسیژن

ماسک های اکسیژن معمولا در تمام هواپیماهای بزرگ یافت می‌شوند؛ اما جالب است بدانید کپسولی که این ماسک‌ها به آن‌ها متصل هستند، اصلا حاوی اکسیژن نیست و حتی مانند کپسول‌های غواصی، هوای فشرده نیز در آن وجود ندارد.

کپسول‌های اکسیژن به دلیل حجیم و سنگین بودن در هواپیما قابل استفاده نیستند؛ بنابراین در هواپیماها از روش دیگری برای فراهم کردن اکسیژن استفاده می‌شود. در هواپیما از ماده‌ای مرکب از چند ماده شیمیایی استفاده می‌شود که در هنگام سوختن اکسیژن آزاد می‌کند. مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده این ماده جادویی شامل باریم پروکسید (پودر سفیدی که در وسایل آتش‌بازی استفاده می‌شود)، سدیم کلرات (ماده‌ای برای از بین بردن علف هرز) و پتاسیم کلرات تشکیل شده است. لازم به ذکر است در زمانی که آتش‌سوزی شدیدی در هواپیما رخ داده است، از ماسک اکسیژن استفاده نمی‌شود؛ زیرا ممکن است پخش شدن اکسیژن باعث شعله‌ور شدن آتش شود.


دستگیره‌های درهای خروج اضطراری

روی درهای خروج اضطراری هواپیما دستگیره‌هایی وجود دارند که در ظاهر بدون استفاده به نظر می‌رسند؛ اما در حقیقت این چنین نیست. معمولا در زمان تخلیه اضطراری مسافران وحشت‌زده می‌شوند و می‌خواهند خود را سریعا به تشک اضطراری تخلیه هواپیما برسانند و از آن خارج شوند. در چنین شرایطی مهماندارانی که در حال کنترل وضعیت مسافران هستند، این دستگیره‌ها را سفت می‌گیرند تا مبادا فشار جمعیت باعث شود آن‌ها قبل از تخلیه کامل مسافران، به بیرون پرت شوند.
نظر بیشتری وجود ندارد