جشن های سال نوی چینی

جشن های سال نوی چینی

۱۳۹۷/۱۱/۱۶   -   ۲ سال قبل
جشن های سال نوی چینی

جشن سال نوی چینی در چندین کشور دنیا از جمله چین، هنگ‌کنگ، تایوان، برونئی، کره‌شمالی و کره‌جنوبی، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند با شور و هیجان برگزار می شود. 

جشن سال نوی چینی که به عنوان اسپرینگ فستیوال و یا همان جشن بهاره نیز  شناخته می‌شود دارای قدمتی بیش از 4000 سال می‌باشد. اسپرینگ فستیوال در  حقیقت بزرگترین و مهم‌ترین رویدادی است که بطور سالیانه توسط بیش از 2 میلیارد نفر از مردم زمین برگزار می‌شود. مردم در این ایام بخشی از تعطیلات سال نوی خود را به دید و بازدید از دوستان و اقوام خود اختصاص می‌دهند و این به نوعی رسمی است که در تمامی جشن‌های سال  نو از شرق تا غرب جهان دیده می‌شود.


جشن سال نو طولانی‌ترین تعطیلات عمومی در کشور چین است و در این جشن اکثر کارمندان چینی حداقل هفت روز تعطیلی دارند. تاریخ شروع سال نوی چینی هر سال تغییر می‌کند و براساس تاریخ ذکر شده در تقویم قمری چینی مشخص می‌شود.هر سال نوی چینی مانند هر سال‌ شمسی، سال یک حیوان است و حیوان مختص هر سال هم بر اساس برج القمر چینی مشخص می‌شوند.


مراسم جشن سال نوی چینی در گوشه و کنار دنیا با روش های مختلف برگزار می شود ولی برخی رسوم مثل دور هم جمع شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر برای صرف شام و تجدید دیدار و دادن پاکت‌های قرمز رنگ به نشانه آرزوی خوشبختی به یکدیگر، پوشیدن لباس نو، آتش‌بازی و استفاده از تزئینات جالب و زیبا و مراسم رقص شیر یا اژدها در اکثر مناطق مشترک است.

چینی‌ها از قدیم رسم داشته‌اند که یک هفته قبل از آغاز سال جدید میلادی، یعنی از بیست و سومین روز دوازدهمین ماه قمری منازل خود را با دقت و وسواس خاصی تمیز کنند. آن‌ها این کار را  به منزله خداحافظی با سال در حال اتمام انجام می‌دهند و آن را با آرزوی خوشبختی در سال جدید انجام می‌دهند. تمام خانه‌ها، ساختمان‌ها و خیابان‌ها در حین برگزاری جشن سال نو با اشیای تزیینی قرمز رنگ، آذین بسته می‌شوند. رنگ اصلی برای تزیین در این مراسم،  قرمز است؛ زیرا چینی‌ها معتقد هستند که قرمز، رنگ فرخنده و مبارکی است.


چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این  باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن  نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. چینی‌ها در این  روز از عدد 4 استفاده نمی‌کنند زیرا معتقدند این عدد، عدد مرگ است.مردم چین  در این روز دربارهٔ سال گذشته صحبت نمی‌کنند، بلکه دربارهٔ سال جدید و  شروعی دوباره صحبت می‌کنند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی  خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را  به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از  بین ببرند.


چینی‌ها خوردن را دوست دارند و در طول  ۱۶ روزی که جشن برگزار می‌شود، این کار را زیاد انجام می‌دهند! شام شب سال نو در چین، شام دورهمی نام دارد و مهم‌ترین وعده سال نو محسوب می‌شود. در چنین شبی اعضای چند نسل  از اعضای یک خانواده دور هم جمع می‌شوند و از غذا و از با هم بودن لذت می‌برند. شام پر خیر و برکتی که در چنین شبی تهیه و  سرو می‌شود، باید شامل غذاهایی مانند ماهی، پیراشکی چینی و رل‌های پیراشکی باشد. اعضای خانواده قبل از شروع شام، با احترام کامل از بزرگان خود می‌خواهند که ابتدا آن‌ها شروع کنند.


هدیه دادن و هدیه گرفتن در روزهای آغازین سال نو، تقریبا در تمام کشورها رایج است. چینی‌ها هم در روزهای آغازین سال نو، نیز به وفور این کار را  انجام می‌دهند. رسم هدیه سال نوی افراد مسن‌ به افراد جوان‌تر، در مناطق  روستایی چین هنوز هم پررنگ است؛ البته افراد جوان بیشتر ترجیح می‌دهند که  هدیه سال نو را که اغلب پاکت‌های قرمز هستند، بگیرند؛ چه به‌صورت فیزیکی و  چه به‌صورت مجازی.

متداول‌ترین هدیه سال نو در چین، پاکت‌های قرمز حاوی پول هستند. مردم چین معتقد هستند که این پاکت‌ها به‌خاطر رنگ قرمز خود، خوش‌شانسی می‌آورند. رسم چینی‌ها این‌چنین است که مجردها نباید پاکت‌ سرخ عیدی بدهند. برخی براین عقیده  هستند که هرچقدر پاکت صاف‌تر و خشک‌تر باشد، بیشتر باعث سعادت و خوشبختی  است.


جالبه بدونید برای تبریک سال نو به زبان چینی از عبارت "شیانین کووایلین" (Xīnnián  kuàilè) استفاده می‌شود. این عبارت در زبان ویتنامی "چوک مانگ نام موآی"  (Chúc mừng năm mới) است.


تاریخ شروع سال نو چینی در سالهای مختلف: 

2015: 19 فوریه

2016: 8 فوریه

2017 : 28 ژانویه

2018: 16 فوریه

2019: 5 فوریه

2020: 25 ژانویه

2021: 12 فوریه2022: 1 فوریه2023: 22 ژانویه2024: 10 فوریه2025: 29 ژانویه2026: 17 فوریه
2027: 6 فوریه2028: 26 ژانویه2029: 13 فوریه2030: 3 فوریه
2031: 23 ژانویه2032: 11 فوریه

نظر بیشتری وجود ندارد