14 مجسمه بزرگ دنیا

14 مجسمه بزرگ دنیا

۱۳۹۷/۱۰/۲۲   -   ۲ سال قبل
14 مجسمه بزرگ دنیا

از زمانیکه مصریان باستان مجسمه ابوالهول را با 20 متر ارتفاع ساختند تا کنون مجسمه های بزرگی در دنیا ساخته شده است که در حال حاضر بزرگترین آنها با ارتفاع 282 متر در کشور هند قرار دارد.

در این مطلب می خواهیم با برخی از این مجسمه ها آشنا شویم.


تندیس اتحاد (statue of unity) (بزرگترین مجسمه دنیا)

تندیس اتحاد با ارتفاع ۱۸۲ متر بلندترین تندیس جهان است که در سال ۲۰۱۸ افتتاح شده است. این مجسمه به افتخار "والابای پاتل" یکی از پدران بنیانگذار هند ساخته شده و در جزیره‌ای در ایالت گجرات هند واقع شده است
جالبه بدونید این مجسمه بیش از چهار برابر مجسمه معروف مسیح در برزیل و دوبرابر مجسمه آزادی نیویورک ارتفاع دارد.


بهار معبد بودا (Spring Temple Buddha)مجسمه بهار معبد بودا مجسمه مشهوری است که در وسط باغی ۲۷ هزار متری در چین در شهر جیانگ سو قرار دارد. این تندیس با ۱۵۳ متر ارتفاع و ۳۰ تن وزن دومین مجسمه بلند جهان است و تصویری از بودا را به نمایش می گذارد.


یوشیکو دایبوتسو (Ushiku Daibutsu)

مجسمه یوشیکو دایبوتسو، در شهر یوشیکو در ژاپن واقع شده است. این مجسمه که در سال ۱۹۹۵ به اتمام رسید سومین تندیس بزرگ جهان است که همراه با مبنای ۱۰ متری خود به صورت سکویی شبیه گل نیلوفر ، ۱۲۰ متر ارتفاع دارد. بازدیدکنندگان از این مجسمه بودایی می‌توانند با آسانسور به طبقه‌ی سکو بروند و شهر را تماشا کنند.


گوان یین (Guanyin)

این مجسمه ۱۰۸ متری که نمایانگر تصویر بوداسف* گویان یین است، در ساحل جنوبی جزیره هاینان چین واقع شده است. این مجسمه داری سه وجه می باشد که وجه اول رو به داخل جزیره و دو وجه دیگرش رو به دریای جنوب قرار دارد.

* در اندیشه‌های بودایی به موجوداتی که به همه موجودات هوشمند دیگر کمک می‌کنند تا به مرحله بیدار شدن روحانی (بوداگی) برسند بوداسَف گفته می‌شود.


مجسمه آزادی (Statue of Liberty National Monumen)

مجسمه آزادی با ۹۳ متر ارتفاع در اواخر قرن ۱۹ میلادی، به مناسبت صدمین سالگرد استقلال آمریکا، از طرف فرانسه به آمریکا اهدا شد.
این مجسمه زنی است با لباس رومی که یک پای او در زنجیر است. این الهه‌ی آزادی در دست راست خود مشعلی در دست دارد و در دست چپ‌اش هم لوح‌هایی وجود دارد که همان تاریخ تصویب بیانیه‌ی استقلال آمریکا است.
۷ شی تیزی که در تاج مجسمه‌ی آزادی قرار دارد نیز نشان‌دهنده‌ی ۷ اقیانوس و ۷ قاره‌ی جهان است و مفهومی جهانی را از آزادی نشان می‌دهد.


مجسمه مام میهن (Mamayev Kurgan)

مجسمه مادر میهن یا مام میهن به عنوان یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شد. این مجسمه غول آسا یادواره نبرد استالینگراد است.
این مجسمه که مامایف نیز نامیده می شه، ۸۵ متر ارتفاع دارد.
تندیس مادر میهن در شهر ولگوگراد روسیه و در پارک یادبودهای مامایف کورگان قرار گرفته است و پیرامون آن نیز تعداد زیادی مجسمه با مفاهیم مختلف که همگی یادبود جنگ جهانی هستند قرار دارد.


مجسمه های امپراتور یان و هوانگ (Emperors Yan and Huang)

این مجسمه ها بیش از ۱۰۶ متر ارتفاع دارند و با نام امپراطور یانگ و هوانگ از آن یاد می شود. این مجسمه شگفت انگیز در شهر هنان (Henan) چین قرار دارد و برخی جشن های سیاسی در مکان این مجسمه برگزار می شود.


مجسمه بودای غول پیکر شهر لشان (leshan giant buddha)

این مجسمه غول پیکر ۷۲ متری در دوران امپراطوری سلسله تانگ ساخته شده است. مجسمه بودای بزرگ لشان در دامنه قله شیجو (Xijuo) حک شده است و در میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. حکاکی این بودای غول پیکر در سال ۸۰۳ میلادی به پایان رسیده است.


بنای سرزمین مادری (The Motherland)

مجسمه سرزمین مادری در شهر کی یف اوکراین قرار دارد و ارتفاع آن نیز به بیش از ۶۱ متر می رسد. این بنا پیروزی ارتش اتحاد جماهیر شوروی در مقابل آلمان نازی را جشن می گیرد. 


مجسمه مسیح نجات دهنده (The Christ the Redeemer)

مسیح نجات دهنده یک مجسمه شگفت انگیز از حضرت عیسی مسیح است. این مجسمه در ریو دو ژانیرو برزیل قرار دارد و در ارتفاع ۶۰۰ متری از سطح زمین قرار گرفته است. مسیح نجات دهنده به این دلیل در فاصله ۶۰۰ متری است که همگان بتوانند آن را ببینند. ارتفاع این مجسمه ۳۸ متر می باشد و به علت ارتفاع و حالت الهام بخشش، جزئی از عجایب جهان به شمار می رود. 


بنای یادبود آفریقایی رنسانس (african renaissance statue)

ارتفاع این بنا ۵۲ متر است و مشرف به اقیانوس اطلس در حومه اوکام (Ouakam) در کشور سنگال قرار دارد. این بنا متشکل از یک زن و یک مرد است و در بازوی چپ مرد یک کودک نیز وجود دارد. هزینه ساخت بنای یادبود آفریقایی رنسانس بیش از ۲۷ میلیون دلار می باشد و چهار سال زمان برده است. مجسمه در جریان ساختش باعث به وجود آمدن بحث های زیادی شد. این مجسمه را به عنوان بلندترین مجسمه آفریقا نیز می شناسند.


مجسمه لرد موروگان (Lord Murugan)

این مجسمه در ورودی غار باتو (Batu) در شهر سلانگور (Selangor) مالزی قرار دارد. برای ساخت مجسمه ۴۳ متری لرد موروگان از ۲۵۰ تن استیل و ۳۰۰ لیتر رنگ طلایی استفاده شده است. این مجسمه بزرگ ترین بنای مالزی نیز محسوب می شود.


مجسمه سنگی دسیبلوس (Decebalus)

آخرین پادشاه داسیا (Dacia)، دسیبلوس نام داشت و مجسمه سنگی از چهره این پادشاه روی رودخانه دانوب در دروازه های آهنی در نزدیکی شهر ارسوا (Orsova) در رومانی قرار گرفته است. این مجسمه ۴۰ متری بزرگ ترین مجسمه اروپا محسوب می شود.


مجسمه مرلیون سنتوسا (The Merlion of Sentosa)

مرلین سنتوسا در جزیره سنتوسا (Sentosa) سنگاپور قرار دارد و ۳۸ متر ارتفاع دارد. این مجسمه یک موجود افسانه ای با سر شیر و بدن ماهی است که شخصیت ملی کشور سنگاپور نیز می باشد. جالب اینکه ارتفاع این مجسمه اندازه تندیس مسیح در برزیل است ولی با توجه به اینکه مجسمه مسیح در ارتفاع قرار گرفته است، ابهتی به مراتب بیشتر از این تندیس را در ذهن ایجاد می کند. 
نظر بیشتری وجود ندارد