موسیقی کریسمس در اقصی نقاط جهان

موسیقی کریسمس در اقصی نقاط جهان

۱۳۹۷/۱۰/۰۴   -   ۲ سال قبل
موسیقی کریسمس در اقصی نقاط جهان

آهنگ های مخصوص شب کریسمس، جزء جدانشدنی این جشن اند، که  گاهی قدمت چند  صد ساله دارند، آهنگ هایی در ژانرهای مختلف. در حالی که در  هند این  موزیک ها به رنگ های شاد دکوراسیون کریسمس می خورند، در آلمان  بیشتر  آرام اند.


Jingle Bells یکی از آهنگ های کلاسیک کریسمس است. این آهنگ معروف که تقریباً در سراسر جهان شناخته شده است، اولین آهنگی بود که در "فضا" پخش  شد. Tom Stafford و Wally Schirra دو فضانورد روز ۱۶ دسامبر سال ۱۹۶۵ کاری  کردند به یادماندنی. آنها با آلات موسیقی ای که پنهانی به همراه برده بودند آهنگ جینگل بلز را در فضا نواختن و برای دانش مندان روی زمین ارسال کردند.

آهنگ معروف جینگل بلز (Jingle Bells) در سال 1857 برای گروه کُر کودکان کلیسا آماده شد تا برای روز شکرگزاری اجرایش کنند ولی پس از همان اجرای اول با توجه به فضای شادش تبدیل شد به سرود کریسمس


آهنگ های سنتی کریسمس در انگلیس بر می گردند به زمان حیات شاه آرتور. این پادشاه انگلیسی هر سال کریسمس، جشن بزرگ و رنگارنگی برای خدم و حشم خود  تدارک می دید. این رسم هنوز هم در انگلیس متداول است. خانه ها با دارواش، برگ بو، کاغذهای رنگی تزئیین می شدند و بقیه ی حاضران در خانه اجازه داشتند، کسی را که درست زیر یک شاخه دارواش می ایستاد، ببوسند. رسمی که هنوز هم به همراه آهنگ Merry Xmas Everybody پابرجاست.


 اما موسیقی کریسمس استرالیا حال و هوای دیگری دارد، معجونی از پاپ، راک و مدرن. دیوانه وارترین کریسمس جهان را هم در استرالیا جشن می گیرند. در  حالی که دمای هوا بالای ۳۵ درجه است، ساحل دریا محل برگزاری مراسم کریسمس می شود و Santa که همان نیکلاوس استرالیایی هاست سوار بر جت اسکی در حالی  که تنها یک مایو به پا دارد، با ریش بلندش، از یک مهمانی ساحلی به سوی دیگری می شتابد.

 در این جشن عجیب و غریب، هدیه های کریسمس نه در  زیر درخت کریسمس که در میان ماسه ها گشوده می شوند و در حالی که خورشید وسط  آسمان است، آهنگ White Christmas در فضا طنین می اندازد.


اما در هند؛ این جا یک درخت مانگو یا درختچه ی موز، نقش درخت کریسمس در  کشورهای اروپایی را بازی می کند و تزئینات آن از کشمیرند. در Goa کوه بلند  مسیحیان، تنه های درخت کاج با لامپ های ریز تزیین می شوند و نمای خانه ها  پوشیده از برگ های مانگو و چراغ های رنگی است. کریسمس هند رنگارنگ است و  شاد و آهنگ کریسمس با نسخه ی هندی از Jai Masih Ki Ministries خوب با این  حال و هوا جور می شود.


در نروژ کریسمس سنتی و آرام برپا می شود. به دور از استرس، چند هفته پیش از  رسیدن کریسمس، برای برپایی این جشن تدارک دیده می شود. کیک و بیسکویت  می پزند و آب جوی کریسمس درست می کنند و وقتی که از درخت کریسمس با همه ی  زرق و برقش پرده بردای می شود، در خانه بچه ها دور درخت حلقه می زنند، دست  به دست هم می رقصند و می خوانند. در شمال نروژ یعنی جایی که خورشید ماه ها در آسمان غایب است و تیرگی حاکم، آهنگ های کریسمس به طرز عجیبی آرام اند. آهنگ If A Song Could Get Me You یکی از این آهنگ هاست.


و اما در آلمان. در این کشور جشن های کریسمس دو رو دارند؛ از یک طرف با  استرس خرید و ناآرامی و شلوغی همراه اند و از سوی دیگر پیوند خورده اند با  یک جشن خانوادگی آرام. در درخشش نور شمع، به همراه یک لیوان شراب داغ مخصوص کریسمس، آهنگ های سنتی این جشن به گوش می خورند. در کنار این همه سنت  بعضی ها هم البته آهنگ های کریسمسی مدرن را ترجیح می دهند. یکی از معروفترین این آهنگ ها Stille Nacht, Heilige Nacht است.
نظر بیشتری وجود ندارد