یک سفرو سه آبشار (راهنمای گشت و گذار در آبشارهای جنوب کردکوی)

یک سفرو سه آبشار (راهنمای گشت و گذار در آبشارهای جنوب کردکوی)

۱۳۹۷/۰۲/۰۳   -   ۲ سال قبل
یک سفرو سه آبشار (راهنمای گشت و گذار در آبشارهای جنوب کردکوی)

این همه سبزی و پرآبی، مدیون جبهه هوای پرفشار و باران‌زای خزری است و  البته رشته کوه بلند البرز که مانع عبور رطوبت و ابرها می‌شود. همین شده که  قرن‌هاست، شرق دریای خزر، همچون دیگر مناطق معتدل خزری، با جنگل‌های  هیرکانی و یک عالم چشمه و آبشار پوشیده شده است. شهر کردکوی در غرب استان  گلستان و جنوب شرقی دریای خزر در چنین اقلیمی قرار گرفته است. از این شهر  اگر راهی جنوب و مسیر روستای درازنو شوید، نه فقط یک منطقه جنگلی زیبا  می‌بینید که سه آبشار تماشایی هم پیش چشم‌تان خواهد آمد. سه آبشار زیبا و  منحصربه‌فرد یعنی آبشارهای «میان‌لنگه»، «دوآب» و «شادان» یا «هفت طبقه» که  در جنوب شهر کردکوی قرار گرفته‌اند. می‌توانید هر سه را در یک روز و آن هم  در یک هوای اردیبهشتی ببینید و لذت ببرید. گشت و گذار در میان این سه  آبشار در اردیبهشت ماه این خوبی را دارد که مه و ابر و باران در این منطقه  سرسبز، رهایتان نخواهد کرد؛ پس بارانی‌های خود را حتما همراه داشته باشید.

چطور برسیم؟

هرجای ایران که هستید، برای دیدن این سه آبشار باید به شهر کردکوی در غرب استان گلستان بروید. 

از داخل شهر کردکوی، جاده پارک جنگلی را به سمت جنوب در پیش بگیرید. جاده تا دوراهی پارک جنگلی آسفالته است، اما برای رفتن به آبشار باید جاده خاکی را مستقیم به سمت جنوب در پیش بگیرید. اگر وسیله شخصی ندارید، می‌توانید تا آخر آسفالت سه‌راهی پارک جنگلی را با تاکسی‌های شهری بروید. از آنجا به بعد هم باید پیاده بروید. فاصله آبشار دوآب تا کردکوی پنج کیلومتر و آبشار شادان 18 کیلومتر است. البته باید درباره جزییات این مسیر پیاده‌روی از افراد محلی اطلاعات بگیرید.

کجا بمانیم؟

بهترین گزینه برای شب‌مانی در این سفر، سوئیت‌های پارک جنگلی کردکوی است. 

آبشار دوآب: اولین آبشاری که در این مسیر می‌بینید، آبشار دوآب است. اگر از جی‌پی‌اس استفاده می‌کنید، موقعیت جغرافیایی E5406 وN3642 است. اگر مسیر جاده خاکی را داخل جنگل ادامه دهید، قبل از رسیدن به رودخانه‌ای که جاده را قطع می‌کند، در دست راست جاده یک فرعی می‌بینید که به آبشار می‌رسد. آبشار دوآب یا به‌قول اهالی بومی «دِ او» از جاده معلوم نیست و حدود 70 متر باید به سمت غرب داخل جنگل بروید تا به آن برسید. معمولا در نزدیکی آبشار عده‌ای را خواهید دید که این می‌تواند نشانه‌ای برای رسیدن شما باشد.

 آبشار شادان: این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای استان گلستان است، یک آبشار هفت طبقه که موقعیت جغرافیایی آن N364159 و E540828 است. آبشار شادان حدود 50 متر بلندا دارد و در ارتفاع 970 متری از سطح دریا قرار گرفته. برای رفتن به این آبشار باید مسیر جاده را به سمت جنوب آنقدر ادامه دهید تا در سمت راست جاده، یک جاده فرعی تازه ساخت ببینید. از اینجا به بعد باید حدود هفت کیلومتر به سمت غرب بروید، تا به اول راه پاکوب و مالروی آبشار هفت طبقه برسید. به شدت توصیه می‌کنیم اگر قبلا به این آبشار نرفته‌اید، بدون بلد و راهنمای محلی وارد مسیر نشوید؛ چون احتمال گم‌شدن در جنگل‌های انبوه اطراف زیاد است. بهتر است از طبیعت پایین آبشار لذت ببرید؛ چون برای رسیدن به بالاترین نقطه آبشار یک شیب تند و خطرناکی دارید که حدود 50 متر آخرش را باید با طناب پایین بروید. طنابی که از قبل توسط کوهنوردان در آنجا گذاشته شده است.

 آبشار میان‌لنگه: آبشار بعدی این مسیر آبشار میان‌لنگه است که ارتفاعش بسیار زیاد و ترکیبی از چند آبشار زیباست. این آبشار و دیواره سنگی کنارش زیبا و دیدنی است و برای رسیدن به آن باید بسیار احتیاط کنید؛ چون اگر روزهای قبل باران باریده باشد، جاده حتما گلی است. باید خودرو را در جایی پارک کنید و چند کیلومتر آخر را پیاده طی کنید. جنگل مه‌آلود و نمناک از جذابیت‌های سفر به این آبشار است.

چه بخریم؟

غیر از خاطرات خوب، شیرینی و صنایع‌دستی بهترین سوغات این سفر است. حلوای گردویی سوغات خوشمزه کردکوی است که در قنادی‌های این شهر می‌توانید سراغش را بگیرید. اما توصیه ما، یک تولیدکننده محلی است. می‌توانید در خیابان پاسداران، خیابان گل دهم مستقیم از کارگاه خانگی خانم کیااحمدی 09117687539 این حلوای خوشمزه را بخرید. مغازه آقای رنگرز روبه‌روی امامزاده مجید(ع) کردکوی هم صنایع دستی مثل کوله‌پشتی سنتی، پلاس ترکمنی و صنایع دستی چرمی برای فروش دارد. در روستای بالاجاده در پنج کیلومتری کردکوی هم چندین کارگاه صنایع دستی وجود دارد که گلیم، جاجیم،حوله و ملافه سنتی بخرید. در این روستا سراغ خانم کبری یزدی را بگیرید و از کارگاهش خرید کنید.


منبع : ماهنامه سرزمین من شماره 66
نظر بیشتری وجود ندارد