راهنمای پیاده‌روی در محله امامزاده یحیی

راهنمای پیاده‌روی در محله امامزاده یحیی

۱۳۹۶/۱۰/۳۰   -   یک سال قبل
راهنمای پیاده‌روی در محله امامزاده یحیی

دوست دارید با قدیمی‌ترین شهروند تهران ملاقات کنید؟ شهروندی ۹۰۰ ساله در  قلب تهران که خاطرات زمانی را که این کلان‌شهر روستایی بوده، برایتان تعریف  می‌کند. اگر خواسته باشید لابه‌لای شلوغی‌های شهر بزرگ کمی به دل تاریخ  بزنید، فقط کافی است خودتان را به محله امامزاده یحیی برسانید و ساعتی در  این محله قدیمی گشت بزنید و احوالی از چنار ۹۰۰ ساله این امامزاده بپرسید.  امامزاده یحیی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران در محله عودلاجان و همسایگی  بازار است. به‌جز چنار قدیمی به استناد کتیبه‌ای که وجود دارد، بنای  آرامگاه ۸۰۰ ساله امامزاده یحیی(ع) نیز قرار دارد. این محله در نقشه‌های  قدیمی تهران به نام «باغ پسته بیگ» که از باغ‌های شناخته شده و کهنسال  نقطه‌گذاری شده است. میدان اصلی امامزاده یحیی درست در جای باغ ساخته شده  است. محله قدیمی «میـرزا محمود وزیر» و کوچه سرتخت هم از بخش‌های قدیمی است  که فیلم‌های زیادی در آن ساخته‌شده است.


چطور برسیم؟ 

محله امامزاده یحیی از شمال به خیابان امیرکبیر و از شرق به خیابان ری می‌رسد.

و در جنوب خیابان پانزده خرداد شرقی است. دو ایستگاه پانزده خرداد و بهارستان نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها 

به بارگاه امامزاده یحیی(ع) هستند، اما از هرکدام نزدیک ۱۰ دقیقه پیاده‌روی پیش‌رو دارید. اگر حوصله پیاده‌روی ندارید، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس از بهارستان به ابتدای خیابان پانزده خرداد بروید و بعد از سه دقیقه پیاده‌روی به بارگاه امامزاده یحیی(ع) برسید.


چه می‌بینیم؟

محله امامزاده یحیی آن قدر دیدنی دارد که برای دیدن همه آن‌ها تقریبا باید یک نصف روز وقت بگذارید.

 بقعه امامزاده یحیی(ع): به‌خاطر قدمتی که آرامگاه این امامزاده دارد، مهم‌ترین بخش این محله بقعه و زیارتگاه است. زیارتگاه از مسیر جنوب به شمال نخستین جایی است که در سر راه شما قرار دارد. امامزاده یحیی(ع) درواقع آرامگاه دو نفر است، ابوالقاسم عزالدین یحیی(ع) و امامزاده محمد(ع) است که با ۱۵ واسطه فرزندان امام سجاد(ع) هستند. گفته می‌شود، ابوالقاسم یحیی یکی از مشاهیر و بزرگان عصر سلجوقی بود که به تهران ری مهاجرت کرد. او در جنگی که میان طغرل سلجوقی و سلطان محمد خوارزمشاه بود، کشته و در همین منطقه به خاک سپرده شد و بعدها مردم آرامگاه او را زیارتگاه کردند. قدمت بنای آرامگاه ۸۰۰ سال است و کتیبه‌ای در این آرامگاه است که قدیمی‌ترین خط نوشته‌ها در تهران است که به استناد متنی که در آن است در سال ۸۹۵ در زمان ملک‌شاه غازی نوشته شده. 

 چنار بارگاه: در ورودی این امامزاده چناری قرار دارد که گفته می‌شود ۹۰۰سال سن دارد. این چنار باقی مانده سه چنار قدیمی بود که یکی را شهرداری برای خیابان‌کشی برید و دیگری هم خشک شده و حالا آخری با ابهت تمام باقی مانده و در سال ۱۳۳۰ در میان آثار باستانی به ثبت رسیده است.

 خانه‌های قدیمی: محله امامزاده یحیی خانه‌های قدیمی کم ندارد. از همان امامزاده که بیرون آمدید، می‌توانید سرای کاظمی را ببینید. خانه زیبای یکی از اصطبل‌داران ناصرالدین‌شاه که هرچند بخش‌هایی از آن تخریب شده، اما شاه‌نشین زیبایش باقی مانده است. این سرا، حالا یکی از موزه‌های زیبای تهران است که با نام موزه تهران قدیم شناخته می‌شود. جدا از آن خانه دبیرالملک هم در این قسمت قرار دارد. کمی آن طرف‌تر هم خانه «مهرانگیز کامبیز» است که متعلق به یکی از نوادگان قاجار است و خانه فرهنگ امامزاده یحیی هم هست. اگر این خانه به‌نظرتان آشنا آمد، تعجب نکنید، این‌جا به خانه «وثوق‌الدوله» معروف است و خانه سریال پدرسالار است. ایوانش همان جایی است که پدرسالار با بازی محمدعلی کشاورز زندگی فرزندانش را زیر نظر داشت. 

 حمام نواب: محله امامزاده است و حمام نواب؛ حمامی که در ذهن ما خاطره انتقام قیصر از کریم «آب‌مَنگُل» زیر دوش آب داغش باقی مانده است. شاید جالب باشد بدانید که بیشتر قسمت‌های فیلم قیصر، گوزن‌ها و ضیافت در محله امامزاده یحیی فیلمبرداری شده؛ چون خانه پدری «مسعود کیمیایی» کارگردان این فیلم‌ها، در این محله قرار داشت و او با این محله نسبت زیادی دارد. البته اگر این روزها به حمام نواب که تبدیل به موزه شده بروید، رد پایی از فیلم قیصر را نمی‌بینید و فقط یک حمام کهنسال پیش روی‌تان است. 

 مدرسه معمارباشی: کمی آن طرف‌تر از حمام نواب در کوچه‌های تنگ با خانه‌های یکی درمیان قدیمی و کهنسال یک مدرسه علمیه قرار دارد که هنوز سرپاست و یادگار دوران قاجاریه است. این مدرسه که احتمالا یادگار دوران فتحعلی‌شاه است، شاهد یک واقعه تاریخی بوده، آن هم نخستین خون مشروطه بود که در خرداد ۱۲۸۵ از قلب سیدعبدالحمید طلبه شهید مشروطه روی سکوی جلوی در همین مدرسه به زمین پاشید. 

 خانه مدرس: خانه شهید مدرس را در بن‌بست مدرس در کوچه شهید علیرضا جاویدی می‌توانید پیدا کنید. برای رسیدن به خانه مدرس از گذر میرزا محمود وزیر و کوچه‌ای که به اسم دخترش فخرالملوک است، به آن‌جا می‌رسید. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که این همان کوچه‌ای است که مدرس را برای اولین بار آن جا ترور کردند؛ خانه‌ای که حالا دارالقران و موزه یادگارهای این شهید بزرگ است.


بیشتر بدانید

خوردنی‌ها: درمحله امامزاده یحیی غذاخوری‌هایی هست که می‌توانید به آن‌ها هم سر بزنید. خانه فخرالملوک تبدیل به سفره‌خانه و کافی‌شاپ «نون نمک» شده است. یک ماست‌بندی معروف هم در میانه محله قرار دارد. بعد از بازدید از خانه کاظمی سری به کبابی مقابلش بزنید.


منبع : ماهنامه «سزمین‌من» شماره97 (آذر96)
نظر بیشتری وجود ندارد