آشنایی با چیتبال ها

آشنایی با چیتبال ها

۱۳۹۵/۰۱/۱۶   -   ۳ سال قبل
آشنایی با چیتبال ها
چیتبال بخشی از یک پروژه محیط زیستی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است. چیتبال عروسک‌هایی به شکل و نماد دو یوزپلنگ نر (کوشکی) و ماده (دلبر) هستند که توسط مرضیه نقیبی طراحی و ساخته شدند و امروزه جدا از هم و به عنوان نمادگونه در معرض خطریوزپلنگ آسیایی شناخته می‌شوند.

در جریان حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴، طرحی از یوزپلنگ آسیایی به عنوان یکی از گونه­‌های نادر و در معرض خطر بر روی پیراهن این تیم نقش بست. چیتبال در بستر همین جریان متولد شد و به همین دلیل این نام تلفیقی است از چیتا (ترجمه یوزپلنگ) و فوتبال (Cheetball ادغام شده­ ی دو واژه­ ی Cheetah + football است) فرق چیتبال­‌ها در رنگ چشم­هایشان است؛ رنگ چشم چیتبال دلبر قرمز و رنگ چشم چیتبال کوشکی سبز است.

کوشکی و دلبر یک جفت یوزپلنگ آسیایی هستند که هم اکنون در اسارت و در دو مکان مختلف دور از هم نگهداری می­ شوند.  پیش از دلبر و کوشکی آخرین یوزپلنگ آسیایی در اسارت ماریتا نام داشت که در سال ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران درگذشت.

مأموریت چیتبال ­ها این است که مردم ایران و جهان را با تنوع زیستی و همچنین گونه در معرض انقراض آشنا کنند.چیتبال ­ها سفر می­ کنند و سفرنامه می‌نویسند. آن­ها قرار است به همه جای ایران و جهان سفر کنند و پیام محیط زیستی خود را به ساکنان دنیا برسانند. ماحصل این سفرنامه­‌ها در محیط­های مجازی (از قبیل همین وب سایت) ثبت خواهد شد.
نظر بیشتری وجود ندارد