سفرنامه آنتالیا

سفرنامه آنتالیا

۱۳۹۶/۰۴/۱۸   -   ۲ سال قبل
سفرنامه آنتالیا

سفرنامه آنتالیا به قلم پانته آ هخامنش / تاریخ سفر : تابستان 94


بلاخره  بعد از چند سال که وصف آنتالیا را شنیده بودم نوروز امسال تصمیم گرفتم برم  و اونجا را ببینم.چون با اجرای کنسرت های مختلف نیز همزمان شده بود این  موضوع را به فال نیک گرفتم و عزمم بر رفتن بیشتر شد.

چون  در آن تاریخ (از 6 فروردین تا 13 فرودین)از شیراز پرواز مستقیم نداشت به  ناچار پروازمان را از تهران گرفتم و یک روز جلوتر نیز از شیراز به تهران کل  هزینه حدود 2/500/000هزار تومان شد.که با دلارهای آزاد معادل 1000 دلار  حدود 5/5 شد.یاد آن روزها که با این هزینه میشد رفت اروپا رو دید بخیر  .حالا اون ضرب المثل قدیمی که میگه سال به سال دریغ از پارسال نمود بیشتری  پیدا میکند. با این اوصاف فکر کنم تنها خوشی زندگیمان هم دود بشه و بره هوا  و دیگه  نتوان رنگ مسافرت خارجی را دید؟؟!

به  هر حال روز 5 فروردین صبح زود پرواز به تهران داشتیم و پس از جاگیری در  هتل شتابان به باجه ارزی بانک ملت در تجریش رفتیم تا ارز مسافرتی تهیه کنیم  با اینکه ساعت 10 اونجا بودیم گفتند فرم ها تمام شده و چون اولین روز کاری  پس از تعطیلات بود خیل مسافرها جهت گرفتن ارز صف کشیده بودند.واقعا مسخره  است توی این چند باری که رفتیم هنوز به همین دلایل شلوغی و پارتی بازی  نتوانستیم از ارز مسافرتی بهره ای ببریم هر چند فاصله قیمتی ارز مسافرتی و  ازاد زیاد نیست ولی همین که آدم به حقش نرسه کلی زور داره. به هر حال چون  ساعت 4 صبح می بایستی در فرودگاه امام باشیم شب زودتر خوابیدیم و ساعت 3  صبح به طرف فرودگاه رفتیم.

واقعا که مسافرت توی نوروز چه داخلی چه  خارجی زجر آوره چون آنقدر جمعیت صف کشیده بود که می بایستی با خستگی و  بیخوابی توی صف چند کیلومتری بازرسی و تحویل ساک می ایستادی ولی همیشه ذوق  سفر بخصوص به یک منطقه جدید باعث انرژی دادن به آدم میشه.به هر حال عملیات  زجر آور عبور از هفت خوان رستم تمام شد و ما سوار هواپیمایی اطلس جت شدیم  تا پروازمان را شروع کنیم.هواپیمایی اطلس جت بر خلاف تصوری که ازش داشتم  خوب نبود فاصله صندلی ها کم بود و پذیرایی چندان چشمگیری نداشت .فاصله  پروازی تهران تا آنتالیا حدود 2:30 ساعت است که چون ایران به آنتالیا پرواز  مستقیم ندارد هواپیما در فرودگاه آدنا مینشیند و پس از توقفی 20 دقیقه ای  پرواز حلال میشه و می توان به آنتالیا برویم؟!!

با  این اوصاف حدود 3 ساعت توی راهیم .چون ساعت ترکیه حدود 2 ساعت از ما  عقبتره به وقت ایران ساعت 10 صبح و به وقت ترکیه ساعت 7:30 رسیدیم آنتالیا  پس از تحویل بار و بازرسی با لیدرهایمان از اسکای گروپ به سمت هتل هایمان  حرکت کردیم.

هتل  ما در ناحیه کمر و در قسمت کریس بود که این ناحیه در 3 کیلومتری جنوب کمر  قرار دارد و بطور معمول یک ناحیه دنج و بسیار خلوت در این منطقه می باشد که  دارای ویلاهای بسیار لوکس در میان جنگلهای کاج و درختان لیمو و پرتقال است  و دارای نواحی بسیار بکر و جذاب برای قدم زدن پیاده روی می باشد که احساس  آرامش خاصی را به هر فردی خواهد داد. واقعا که طبیعت زیبا و بوی بهار نارنج  شما را مست می کند.

نام  هتل  ما دایما بود که در 50 کیلومتری آنتالیاست. تا به آنجا برسیم حدود ساعت  11 شد که همان موقع اتاقهایمان را تحویل دادند و برای صرف ناهار می توانستیم از رستوران استفاده کنیم و چون تور ما all بود صبحانه و ناهار وشام ونوشیدنی تا ساعاتی که اعلام میشد را میتوانستیم مصرف کنیم.

به  هر حال هتل خوبی نبود و این هتل و به کسی پیشنهاد نمیکنم چون اولا :اصلا  آب معدنی در اتاق نگذاشته بود که ما مجبور شدیم چندین بار به رزرو هتل بگیم  تا ترتیب اثر دهد؟! ثانیا:شب اول اسپیلت خراب بود و چون هوا به شدت سرد  بود  هر چه گفتیم باز کسی را برای تعمیر نفرستادند و کمر درد  من نیز به علت سردی عود کرد و خیلی در طول سفر اذیتم کرد اونم آنقدر خودمان  دستکاریش کردیم تا درست شد سوما: صندوق امانت داخل اتاق قفل شده بود و باز  نمیشد که باز آنقدر به رزرو اسیون گفتیم تا شب کسی را فرستاد درستش کرد.  خلاصه اصلا به ایرانیها اهمیت نمیدادند و کفر همه را بالا آورده بودند.  البته دلیلش هم بعدا معلوم شده ظاهرا چون در این ایام به جز ایرانیها کمتر  توریستی به آن سمت می رودو بعضی مسافر نماها در گروه قبلی هر شب دعوا و جنگ  و جدل راه انداخته بودند و کار لیدر تور بدبخت شده بود رفتن به کلانتری و  میانجیگری ، دید ترکها نسبت به ایرانیها خیلی بد شده بود و به طرق مختلف  سعی در کم اهمیت نمودن مسائل مرتبط با مسافران ایرانی مینمودند و یا تلافی  کردن مثلا(ما که به چشم خودمان ندیدیم ولی شنیدیم؟!) شخصی دیده بود که خانم  پیشخدمت ترکی باقیمانده لیوان آب دهن خورده خودش را داخل سوپ غذا ریخته  بود. واقعا من که خودم در طول سفر چند بار این رفتار شرم آور را از هموطنان  دیدم منزجر شدم از مست کردنها و چرت و پرت گفتن بگیر تا دعوا و کتک کاری  با رزرواسیون و شکستن اشیاء؟!!!!! واقعا نمی دانم چرا این مسافر نماها وجهه  کل ایرانیها را خراب می کنند؟!!

کر  کنم تا چند سال دیگه ترکیه ایرانیها را کشورش راه ندهد با این رفتار بی  شرمانه بعضیها .جا دارد که مسئولان گردشگری ایران در این رابطه فکری کنند  ؟! شاید با تعهد مالی و کتبی گرفتن از مسافرهای دردسر ساز یا کارهای دیگر  بتوان قدری از اهمال کاریها و رفتارهای بی ادبانه را کاهش داد. به هر حال  چون روز اول برنامه خاصی نداشتیم کمی در محیط زیبای اطراف هتل چرخیدیم و از  دیدن مناظر سبز و زیبا و دریای آنجا که با عطر بهار نارنجها معطر گردیده  بود لذت بردیم. چون شنیده بودیم قیمت  تورهایی که لیدرها  پیشنهاد می دهند خیلی زیاد است اطراف هتل به یکی از مراکزی که محل برگزاری  تورهای مختلف بود مراجعه کردیم و تور کشتی را برای روز بعد رزرو کردیم.


تور کشتی لیدرها 70 دلار  بودو توری که ما گرفتیم حدود 40 دلار تمام شد .به هر حال تور کشتی بد نبود  از  وقتی سوار شدیم ملت خودشان را با رقص و کف پارتی خفه کردند بعد هم در یکی  از جزایر زیبا توقفی جهت صرف ناهار داشتیم که ناهار خوبی نبود شامل کمی  سالاد و یک کفگیر برنج نپخته و ماکارونی و یک تکه مرغ سوخاری بود.ولی منظره  های زیبا باعث شد ما اصلا خسته نشویم(هر چند که درد کمر مرا خیلی اذیت  کرد) شب هم کنسرت مخلوط افشین.عارف.هلن.فرشید امین و با 125 دلار رزرو کرده  بودیم که بد نبود و خوش گذشت. تنها بدی که داشت این بود که نمی گذاشتند  خوراکی یا آب با خودت ببری و مجبوربودی از بوفه بی کیفیت اونجا غذا تهیه  کنی که اینم از زرنگی ترکهاست.

روز سوم  صبح  برنامه خاصی نداشتیم متاسفانه چون من کمر درد شدیدی داشتم نتوانستیم از  رافتینگ یا موتور و ماشین سواری استفاده کنیم ، کمی در اطراف هتل قدم زدیم و  شب برای  کنسرت داریوش که قیمتش 135 دلار بود رفتیم(البته  بلیط را از بیرون تهیه کرده بودیم وگرنه لیدرها 165 دلار می فروختند) کنسرت  زیبایی بود . مردم که از اولش با داریوش همخوانی می کردند و گریه میکردند.

روز  چهارم بعد از ناهار چون وصف شهر قدیمی آنتالیا یعنی کاله ایچی را شنیده  بودیم تصمیم گرفتیم بریم و این منطقه هم ببینیم . کاله ایچی به شهر قدیمی  آنتالیا معروف است که توسط رومی ها بنا گردید و با دیوارهای بلند که به  دریا ختم شده محاصره و تحت حفاظت بوده است.


برای  رفتن به آنجا با دولمی موش که نرخ کرایه آن هر نفر 3 لیره بود رفتیم کمر و  از کمر باز با اتوبوسهای مخصوص آنتالیا که نرخ هر نفر 8 لیره بود به  آنتالیا رفتیم برای رسیدن به آن منطقه خاص نیز سوار اتوبوس های شهری شدیم  که 10 لیره هزینه اش بود و با سرجمع 21 لیره و صرف وقت 1:30 ساعت به بخش  قدیمی شهر رسیدیم که بسیار دیدنی بود هم بازار های خوبی داشت هم مناظر  بسیار زیبایی. شب هم در همان بازار قدیمی رستورانی به نام حسن پیدا کردیم  که زیاد توی چشم نبود ولی غذاهای لذیذی داشت و ما توانستیم از کباب آدنا  و کوفته که کمی شبیه کتلت های خودمان است لذت ببریم. 

شب باز از همان مسیر برگشتیم. سری به دیسکو هتل زدیم که چنگی به دل نمی زد و خوابیدیم.

روز پنجم  صبح  کار خاصی نداشتیم خوابیدیم ولی بعد که بیدار شدیم و برای صبحانه رفتیم  فهمیدیم ترکها ساعت را راس ساعت 3 نیمه شب 1 ساعت عقب کشیدن که من نفهمیدم  چرا ساعت 3 نیمه شب این کار می کنند؟!در نتیجه صبحانه تمام شده بود و ما  بعد از ناهار که در واقع صبحانه هم بود  از شهر زیبای کمر دیدن کردیم  و  کمی خرید کردیم. شیرینی های خوشمزه ای داشت ولی توصیه می کنم عطر نخرید که  همش تقلبی است ما برای سوغات از شیرینی های مخصوص آنجا و صابون های خوشبو  خرید کردیم. 

روز ششم  صبح با تله فریک الیمپوس که طولانی ترین تله کابین دوم جهان است  به ارتفاعات کمر رفتیم و  به بالاترین نقطه که در آن هوای خنک پر از برف بود رفتیم.برگشتن هم ناهار لذیذی از ماهی قزل آلا در یک رستوران خیلی زیبا که مشابه رستورانهای دربند بود صرف کردیم  شب  هم باز به کنسرت مخلوط مایکل.امید.لیلا فروهر. شهره و بیژن مرتضوی و افشین  رفتیم ،متاسفانه ملت از همان اول کنسرت حمله ور شدند به جلو و ما که نشسته  بودیم نتوانستیم زیاد استفاده کنیم. البته حقم دارند کنسرت ندیده اند و  فکر می کنند باید بروند جلو و زل بزنند صورت خواننده تا آهنگاش و بیشتر درک  کنند در حالی که اگر منظم سر جایشان می نشستند بقیه هم می توانستند لذت  ببرند؟!! .

روز  آخر چون ساعت 23:55 برگشت داشتیم تا ساعت 12 اثاثیه را جمع کردیم و تحویل  دادیم و 100 دلار گرویی را پس گرفتیم و تاشب از ساحل زیبای آنجا لذت بردیم و  کلی از  شاه توت های سیاهی که در اطراف بود کندیم و خوردیم  کمی هم من بهار نارنج جمع کردم و با خودم بردم.ساعت 7 دنبالممان آمدند و  ساعت 23:55 به وقت محلی پرواز کردیم که به وقت ایران 5:30 صبح به تهران  رسیدیم و سفر ما به اتمام رسید.

 

نکات:

1.        اگر  بخواهم  آنتالیا را با کوش آداسی مقایسه کنم درسته که از نظر شهری آنتالیا قشنگتره  و لی پذیرایی در کوش آداسی خیلی خوب بود تنوع غذاها بیشتر و برنامه های  بیشتری داشت و وقتمان بیشتر پر می شد.

2.        کسانی  که می خواهند از شنا در این مناطق لذت ببرند حتما در فصل تابستان بروند  چون فصل بهار بسیار سرد است و نمیشه از استخر یا دریا استفاده کرد. در ضمن  در این فصل برنامه های جانبی هتل مانند شوهای شبانه  یا شب تر کی و....و خیلی از امکانات دیگر هنوز راه نیافتاده است.

3.        نکته ای که خیلی  توجه من را جلب کرد این بود که در حالی که ما برای انرژی هسته ای تو سرمان می زنیم تمامی  سقف منازل در کمر و آنتالیا دارای صفحاتی جهت جذب انرژی خورشیدی  بود و ترکیه با این کار توانسته تا حد زیادی از انرژی های محیطی بهره ببرد و هزینه ها را پایین آورد؟!!

4.        وقت  خودتان را در سفر برای خرید هدر ندهید سعی کنید تا جایی که می توانید  برنامه ریزی کنید و جاهای مختلف را ببینید من تعجب می کنم از کسانی که  اینهمه خرج می کنند و خستگی راه را به جان می خرند ولی همش توی لابی هتل  میشینند و از هتل بیرون نمی روند؟مگر آدم چند بار می تواند این جاها را  ببیند؟

5.        برای  رفت و آمد اصلا از تاکسی استفاده نکنید که آدم های کلاشی هستند و کرایه  خیلی زیادی می گیرند حتما از دولمی موش یا اتوبوس استفاده کنید.

6.        دوستان  عزیز لطفا با بدخلقی ها و عصبانیت مسافرت را به کام خودتان و دیگران تلخ  نکنید مسائل از طریق صحبت ملایم هم رفع می شود مثلا خیلی از ایرانیها از  غذای هتل راضی نبودند ولی با نوشتن نامه و اعتراض کتبی روز آخری که ما می  خواستیم برویم چه غذاهای شاهانه ای ترتیب داده بودند!

7.        به جز خوراکی و پوشاک دیگر چیزی از ترکها نخرید که اکثرا تقلبی است و کیفیت ندارد.
نظر بیشتری وجود ندارد