از میدان قدس تا میدان تجریش

از میدان قدس تا میدان تجریش

۱۳۹۵/۱۰/۱۹   -   ۲ سال قبل
از میدان قدس تا میدان تجریش

در این مطلب بنا داریم تا از میدان قدس به سمت میدان تجریش حرکت کنیم و با مراکز خرید و پاساژهای این منطقه آشنا شویم تا اگر روزی قصد خرید از این راسته را داشتید، راحت تر بتوانید محصول یا محصولات مورد نظر خودتون رو پیدا کنید.

برای مطالعه معرفی کامل پاساژها و بازارهای میدان قدس تا میدان تجریش که بدین صورت کامل برای اولین بار ارائه می شود، با ویکی سفر همراه باشید.


 • میدان قدس:

میدان قدس که بیشتر شبیه به یک چهارراه بزرگ است تا یک میدان، محل تقاطع خیابان های شریعتی، نیاوران، دربند و شهرداری است و برای رسیدن به آن می توانید هم از حمل و نقل عمومی مثل تاکسی و اتوبوس و یا ایستگاه متروی تجریش استفاده کنید و هم با وسیله شخصی به آن مراجعه کرده و ماشین را در خیابان های اطراف و یا پارکینگ عمومی ابتدای خیابان نیاوران پارک کنید.

اکثر یا بهتر بگویم تمام پاساژها و بازارهای راسته میدان قدس تا میدان تجریش در ضلع جنوبی خیابان شهرداری (مسیر شرق به غرب) قرار دارند. برای همین ما نیز به صورت پیاده این مسیر را طی می کنیم.


 • کوچه ذغالی ها (کوچه شیخی):

این کوچه که یک سر آن نیز در خیابان شریعتی است، درست در ابتدای مسیر و بعد از ایستگاه مترو قرار دارد. کوچه ذغالی ها بورس لوازم پلاستیکی خانگی و شیرآلات و ابزار ساختمانی و تعمیر وسایل برقی منزل می باشد. البته اسم فعلی این کوچه شیخی است ولی از قدیم الایام به کوچه ذغالی ها معروف بوده است.

 • پاساژ شمیران:

اگر وارد کوچه ذغالی ها شوید، در اواسط کوچه و در سمت راست خود، پاساژ شمیران را مشاهده خواهید کرد. این پاساژ سه طبقه دارد.

طبقه 1

عتیقه فروشی - فروش خازن و آی سی - تعمیر و فروش لوازم صوتی و تصویری و برقی

طبقه همکف

تعمیر و فروش لوازم صوتی و تصویری و برقی

طبقه 1-

عتیقه فروشی - تعمیر و فروش لوازم صوتی و تصویری و برقی - فروش لوازم کشاورزی

هرچند قراره توی مسیر میدان قدس تا میدان تجریش پیاده روی کنیم ولی با توجه به اهمیت تکیه تجریش و مسجد اعظم معروف آن، کمی کوچه ذغالی ها را ادامه می دهیم و پس از آشنایی با تکیه تجریش مجددا به مسیر اصلی بر می گردیم.

 • تکیه تجریش:

انتهای کوچه ذغالی ها دو مسیر در پیش روی شما قرار دارد که مسیر سمت چپ شما را به خیابان شریعتی و مسیر سمت راست با کمی پیاده روی شما را به تکیه تجریش می رساند.

دقت کنید که "تکیه تجریش" با "تکیه بزرگ تجریش" تفاوت دارد. تکیه بزرگ تجریش در دل بازار سنتی تجریش قرار دارد که در همین مطلب معرفی خواهیم کرد ولی تکیه تجریش در انتهای کوچه معروف ذغالی ها قرار دارد.

تکیه تجریش بورس خرید و فروش فرش های نو و کهنه و همچنین امانت فروشی لوازم منزل است. در این تکیه یک مسجد تاریخی با نام مسجد اعظم نیز قرار دارد.

درب دوم تکیه تجریش به سمت امامزاده صالح (ع) می رود ولی با توجه به قرار اولیه مان از همان درب تکیه تجریش که وارد شده بودیم، خارج می شویم و با برگشت از طریق کوچه ذغالی ها به مسیر اصلی میدان قدس تا میدان تجریش بر میگردیم. البته خوبه بدانید که در همین مسیر برگشت و در نزدیکی همان تکیه تجریش، در سمت راستتان یک مغازه ساخت و فروش پاراوان و برخی وسایل تزئینی چوبی منزل نیز قرار دارد.

 

 • مجتمع تجاری - اداری نیکو:

همانطور که اشاره شد در مسیر اصلی میدان قدس تا میدان تجریش پس از ایستگاه متروی تجریش، کوچه ذغالی ها قرار داشت. بعد از کوچه ذغالی ها با کمی پیاده روی به مجتمع تجاری - اداری نیکو می رسید.

طبقات 7 و 8

غیرفعال

طبقات 4 و 5 و 6

اداری

طبقه 1

تعمیر و فروش موبایل - فروش لوازم جانبی موبایل - دفتر امور مشترکین و خدمات پس از فروش

همکف

تعمیر و فروش موبایل - فروش لوازم جانبی موبایل

طبقه 1-

تعمیر و فروش موبایل - فروش لوازم جانبی موبایل

پس از عبور از مجتمع تجاری و اداری نیکو با کمی پیاده روی به یک دوراهی می رسید. مسیر روبه رو شما را وارد بازار سنتی تجریش می کند و مسیر سمت راست شما را در کنار خیابان اصلی به سمت میدان تجریش هدایت می کند.
ما ابتدا مسیر سمت را رفته و با پاساژهای این مسیر آشنا می شویم و سپس از طریق بازار سنتی و معرفی پاساژهای داخل آن به همین محل بر می گردیم.

پیاده روی سمت راست را ادامه می دهیم و به مغازه ها و پاساژهای کنار خیابان شهرداری می رسیم. در این راسته انواع پوشاک زنانه و مردانه به همراه مغازه های خوراکی خودنمایی می کنند.


 • پاساژ البرز

اولین پاساژی که در این مسیر مشاهده می کنید، پاساژ البرز است.

طبقات 5 و 4 و 3 و 2

این طبقات در دسترس عموم نیست.

طبقه 1

انواع پوشاک زنانه و مردانه - لوازم تزئینی منزل - لوازم کادویی

طبقه همکف

لوازم آرایشی - مغازه های خدمات کامپیوتری و فروش لوازم کامپیوتری

* طبقه 1-

انواع پوشاک زنانه و مردانه و بچه گانه - لباس زیر زنانه و مردانه - فروش موبایل و لوازم جانبی آن - اسباب بازی

* از بازارسنتی تجریش به طبقه منفی یک پاساژ البرز راه ورودی دارد.

در ادامه مسیر و پس از عبور از پاساژ البرز به پاساژ میری می رسید.


 • پاساژ میری:

پاساژ میری بورس اصلی فروش پارچه و پرده است.

طبقه 2

انواع مغازه های خیاطی را می توانید در این طبقه پیدا کنید.

طبقه 1

فروشگاه های پارچه فروشی - مغازه های خیاطی

طبقه همکف

فروشگاه های پارچه فروشی - فروشگاه های پرده فروشی

* طبقه 1-

فروشگاه های پارچه فروشی - خرازی

* از بازارسنتی تجریش به طبقه منفی یک پاساژ میری راه ورودی دارد.

در ادامه مسیر پس از عبور از پاساژ میری، به پاساژ بعثت می رسیم.


 • پاساژ بعثت:

پاساژ دو طبقه بعثت محلی خوب برای خرید لباس نوزاد و لباس کودک است.

طبقه همکف

انواع لباس کودک دخترانه و پسرانه - لوازم تزئینی اتاق کودک

طبقه 1-

انواع لباس مردانه - انواع لباس کودک دخترانه و پسرانه

در ادامه مسیر و پس از عبور از پاساژ بعثت به کوچه ای با همین نام (بعثت) در سمت راست خود مواجه می شوید. در اواسط کوچه بعثت در سمت راستتان ورودی های بازار معروف قائم را مشاهده خواهید کرد. ورودی اول به طبقه دو وارد می شود و ورودی دوم به طبقه یک می رود.


 • بازار قائم:

بازار قائم یکی از معروف ترین بازارهای این منطقه و یکی از بزرگترین آنها می باشد. طبقه طلا و جواهر آن و طبقه هنرمندان آن از معروفترین طبقات این بازار است.

طبقه 1

بورس خرید و فروش طلا و جواهر و سکه

طبقه 2

انواع پوشاک مردانه

طبقه 3

کیف و کفش مردانه و زنانه - گل مصنوعی - لوازم تزئینی منزل - لوازم کادویی

طبقه 4

انواع پوشاک زنانه - شال و روسری

طبقه 5

موبایل و لوازم جانبی موبایل - لوازم آرایشی

طبقه 6

فروش تابلوهای هنری - آموزش های هنری از قبیل نقاشی - فروش لوازم هنری - فودکورت

بازار قائم علاوه بر دو ورودی ای که در کوچه بعثت دارد، دو ورودی دیگر از داخل بازار سنتی تجریش و یک ورودی هم از طریق کوچه زعیم دارد.

از بازار قائم نیز عبور می کنیم و مسیرمان را به سمت میدان تجریش ادامه می دهیم. پس از کمی پیاده روی به پاساژ تجریش می رسیم.


 • پاساژ تجریش:

پاساژ تجریش بیشتر عنوان پاساژ بودن را یدک می کشد و نه بورس فروش محصولی خاص است و نه حتی تعداد مغازه های زیادی دارد. در طبقه همکف این پاساژ تنها مغازه فعال یک انجمن مددکاری است و در طبقات دیگر آن یک تابلو فروشی و یک شرکت کاغذ دیواری و یک شرکت فروش دوربین های مداربسته قرار دارد. (در هر طبقه فقط یک مغازه!)

پس از عبور  از پاساژ تجریش به آخرین پاساژ در مسیر میدان قدس تا میدان تجریش از سمت خیابان می رسیم.


 • پاساژ 110 :

پاساژ 110 آخرین پاساژ قبل از میدان تجریش از سمت خیابان شهرداری است و پس از این پاساژ به میدان تجریش می رسیم. این پاساژ 7 طبقه دارد که فقط طبقه های منفی یک و همکف آن فعال است.

طبقه همکف

تعداد محدودی مغازه لباس زنانه فروشی

طبقه 1-

لباس زنانه - لباس زیر زنانه

پس از عبور از پاساژ 110 به میدان تجریش می رسیم. اگر یادتان باشد در ابتدای مسیر به یک دوراهی رسیده بودیم که یکی از مسیرها وارد بازار سنتی تجریش می شد و مسیر دیگر ما را از کنار خیابان به میدان تجریش می رساند و ما مسیر دوم را انتخاب کردیم.

اکنون می خواهیم از میدان تجریش از طریق مسیری که بازار سنتی تجریش است، به همان نقطه اول بازگردیم.


 • پاساژ رضوی:

میدان تجریش را به سمت چپ (جنوب) حرکت می کنیم تا به ورودی غربی بازار سنتی تجریش برسیم. قبل از ورودی بازار سنتی، پاساژ 4 طبقه رضوی را در سمت چپ خود می توانید پیدا کنید.

طبقه 2

این طبقه خبر خاصی نیست!

طبقه 1

انواع مغازه های خیاطی را می توانید در این طبقه مشاهده کنید.

طبقه همکف

فروش لوازم آرایشی و رنگ مو

طبقه 1-

خرازی - تعمیر کیف و کفش و یک مغازه ترمه فورشی

پس از پاساژ رضوی به ورودی غربی بازار سنتی تجریش می رسیم.


 • ورودی غربی بازار سنتی تجریش:

در مسیر رسیدن به این ورودی مغازه های فروش لوازم پلاستیکی و خانگی و همچنین مغازه های فروش آش و حلیم دیده می شود. ولی بیشترین چیزی که در نزدیکی ورودی غربی بازار سنتی تجریش جلب توجه می کند، مغازه های میوه فروشی ای هستند که میوه های خود را به شکل زیبایی بسته بنده می کنند. در این مغازه ها بعضا میوه های خاص نیز پیدا می شود.

زیتون و سمنو و مربا و ترشی نیز از دیگر مغازه های نزدیک ورودی غربی بازار سنتی تجریش هستند.

وارد بازار سنتی تجریش می شویم ...


 • بازار سنتی تجریش:

بدون اغراق بازارسنتی تجریش مهمترین و شلوغ ترین بازار این منطقه می باشد. این بازار علاوه بر اینکه مرکز خرید تهرانی ها حساب می شود یکی از جاذبه های دیدنی این شهر نیز محسوب شده و در هنگام قدم زدن در آن با افراد خارجی ای که به دیدن این بازار آمده اند مواجه می شوید.

در بازار سنتی تجریش انواع مغازه از پوشاک زنانه و مردانه، کیف وکفش، تعمیر و فروش ساعت، لوازم منزل، لوازم آرایشی، عطر، عطاری، موبایل و ... وجود دارد.

در داخل این بازار تکیه بزرگ تجریش و چند پاساژ نیز قرار دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازم.


 • تکیه بزرگ تجریش:

تکیه بزرگ تجریش در غربی ترین قسمت بازار سنتی تجریش قرار دارد و پس از ورود از درب غربی بازار، پس از چند قدم به آن می رسید. همانطور که قبلا نیز اشاره شد حواستان باشد این تکیه را با تکیه تجریش که در انتهای کوچه ذغالی ها بود اشتباه نگیرید.

فضای کلی تکیه بزرگ تجریش همانند دیگر قسمت های بازار سنتی می باشد و مغازه های متنوعی در آن قرار دارد ولی اصلی ترین مغازه ای که در آن توجه همگان را جلب می کند، میوه فروشی بزرگی است که در وسط آن قرار دارد.

نکته مهم درباره این تکیه این است که در ایام محرم و صفر تمامی مغازه های آن تعطیل شده و کل تکیه سیاه پوش می شود و در آن ایام در تکیه بزرگ تجریش مراسم عزاداری برقرار است.

از تکیه بزرگ تجریش خارج می شویم و مسیرمان را داخل بازار سنتی تجریش ادامه می دهیم. پس از کمی قدم زدن در سمت چپ مان ورودی های بازار قائم را می بینیم که قبلا معرفی اش کرده ایم. برای همین مسیرمان را ادامه می دهیم تا در سمت راست مان به پاساژ سامعی برسیم.


 • پاساژ سامعی:

پاساژ دوطبقه دارد.

طبقه همکف

بورس اصلی لوازم ورزشی از قبیل لباس و کفش و توپ و وسایل جانبی - تعمیر کیف و کفش - خیاطی - آرایشگاه

طبقه 1-

خیاطی - تعمیر طلا و جواهر - تعمیر کیف و کفش - گیاهان سنتی

پس از عبور از پاساژ سامعی در سمت چپ ورودی پاساژ میری قرار دارد که قبلا معرفی کرده ایم. از ورودی پاساژ میری که بگذریم در سمت راستمان به پاساژ اتحاد می رسیم.


 • پاساژ اتحاد:

پاساژ اتحاد در سه طبقه در شرق بازار سنتی تجریش قرار دارد.

طبقه 1

این طبقه غیرفعال است.

طبقه همکف

تعمیرات جین - خیاطی

طبقه 1-

خرید و فروش سکه و طلا و جواهر

پس از عبور از پاساژ اتحاد در سمت چپ مان یکی از ورودی های پاساژ البرز قرار دارد که این پاساژ نیز قبلا معرفی شده است. از ورودی پاساژ البرز عبور کرده و در سمت راست مان به آخرین پاساژ این مجموعه می رسیم.


 • پاساژ نوروزی:

پاساژ نوروزی که دقیقا روبه روی یکی دیگر از درب های پاساژ البرز قرار دارد، سه طبقه دارد.

طبقه 1

چند مغازه خیاطی و فروش داروهای گیاهی

طبقه همکف

تعمیرات ساعت - تعمیرات طلا و جواهر - آبکاری و فروش نقره

طبقه 1-

تعمیرات طلا و جواهر - آبکاری و فروش نقره

پس از پاساژ نوروزی با کمی دیگر پیاده روی به ورودی شرقی یا به عبارتی خروجی شرقی بازار سنتی تجریش می رسیم. اینجا همان جایی است که در ابتدای کار دوراهی شده بود و ما به جای وارد شدن از این ورودی، مسیر کنار خیابان را انتخاب کردیم.


امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و دیگه اگه مسیرتون به میدان قدس تا میدان تجریش خورد، بلاتکلیف در پاساژها و مغازه ها دنبال خریدتون نگردین.

انتشار این مطلب فقط همراه با نام و لینک سایت ویکی سفر مجاز است.
نظر بیشتری وجود ندارد